Mimo że przed nami długie miesiące krótkich, zimowych dni, z Afryki przybywają do nas wieści pełne ciepła i nadziei. Jak zakończył się tegoroczny szczyt AGRF?

W dniach od piątego do dziewiątego września w odległej Rwandzie odbyło się spotkanie Afrykańskiego Forum Zielonej Rewolucji. Politycy oraz przedsiębiorcy z całego świata po raz kolejny spotkali się, aby wspólnie stawić czoła problemom, z którymi muszą zmagać się afrykańscy rolnicy.

Przełomowy rok 2030

Członkowie AGRA przewidują, że w ciągu najbliższych ośmiu lat kontynent afrykański powinien rozwinąć się na tyle, aby państwa, dotknięte klęską głodu, były w stanie wyżywić swoich obywateli oraz zwiększyć eksport dóbr, którymi dysponują. Współpraca jest kluczowym filarem tego przedsięwzięcia, jak podkreślił przewodniczący AGRA – Hailemariam Desalegn – bez współpracy rządów poszczególnych państw oraz przedsiębiorców podjęte dotychczas działania nie zaowocują oczekiwanymi efektami.

Wzorcowa Ghana

Sojusz działa priorytetowo w jedenastu krajach, podzielonych na trzy agroekologie. Jednym  z takich państw jest Ghana, włączona do tzw. Strefy Gwinei Savannah. Nie bez powodu przywołałam właśnie ten kraj, spośród pozostałych trzech członków grupy, to właśnie ona może pochwalić się wyróżniającym dokonaniem. Program, wprowadzony przez ministra do spraw żywności i rolnictwa Owusu Afriyie Akoto, doprowadził do zwiększenia produkcji ryżu i kukurydzy o około 40%. Ghański polityk był jednym z uczestników tegorocznego szczytu AGRF, a sam progres, zaobserwowany w tym zachodnioafrykańskim państwie, był przywoływany jako wzór do naśladowania.

Młodzi nadzieją na lepsze jutro

Esther Kimani i Mark Musinguzi zostali docenieni przez ekspertów konkursu GoGettaz Agripreneur Prize i nagrodzeni główną wygraną o łącznej wartości 100 000 dolarów amerykańskich. Kimani założyła FarmerLifeLine, która pomaga kenijskim rolnikom. Jedno z wynalezionych przez przedsiębiorstwo urządzeń pomaga chronić rośliny przed szkodnikami. Hya Bioplastics, reprezentowana przez drugiego nagrodzonego, ma na celu rozpowszechnienie na rynku ekologicznych opakowań do żywności, które nie są produkowane na bazie ropy naftowej. Nagrodą o wartości 25000 dolarów zostało obdarowanych czworo innych finalistów – Eloge Niyomwungere, Nancy Iraba, Seynabou Dieng oraz Noël N’guessan. Fernanda Lopes, wiceprezes wykonawczy Yara International na terenie Afryki i Azji, podkreśliła znaczenie obecności młodych i kreatywnych przedsiębiorców.

Podsumowanie

Tegoroczny szczyt Sojuszu na rzecz Zielonej Rewolucji w Afryce jest iskierką nadziei, przypominającą o optymizmie, którego nie powinno nam zabraknąć, szczególnie w tych trudnych czasach. Słowo klucz spotkania, czyli wspominana wielokrotnie współpraca, wskazuje także, jak wiele dobrego są w stanie zrobić zjednoczeni ludzie.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!