Młoda, pełna energii i charyzmy dziewczyna zaraża swoją pasją do rolnictwa na Instagramie! Poznajcie Dominikę, uczennicę technikum rolniczego, która uwielbia pracę ze zwierzętami i marzy o własnym gospodarstwie.

Cześć! Na wstępie powiedz coś o sobie.

Hej! Nazywam się Dominika. Mam 17 lat. Pochodzę ze Śląska. Jestem uczennicą technikum rolniczego, a swoją przyszłość wiąże z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Moją pasją jest rolnictwo i praca ze zwierzętami. Swojego gospodarstwa niestety nie mam, ale dążę do tego aby w przyszłości je założyć. Zajmuję się w głównej mierze końmi, choć nie są to moje ulubione zwierzęta gospodarskie. Sama mam ich siódemkę, a poza własną stajnią odbywam także praktyki w stadninie. Bardzo lubię pracować z bydłem i kozami.

Jak narodziła się Twoja rolnicza pasja?

Moja pasja zaczęła się głównie przez znajomych. Zaciekawili mnie pracą na roli i maszynami. W późniejszym czasie zaczęłam się bardziej interesować zwierzętami i zdecydowanie wiele więcej wiem na ich temat. Od małego miałam styczność z zwierzakami. Tymi małymi, jak np. kury czy indyki, aż po te większe, jak konie czy krowy.

Prowadzisz profil @domikii_ na Instagramie, gdzie pokazujesz swoją codzienność i obcowanie z rolnictwem. Skąd pomysł na to, żeby dzielić się z innymi swoim życiem?

Pomysł na założenie konta o tematyce rolniczej zrodził się przez moich kolegów z klasy. Pozdrawiam agro_bamber! Chłopaki założyli Instagrama sporo wcześniej niż ja. Wtedy rolniczek było jeszcze niewiele i miałam wątpliwości czy taki pomysł w ogóle wypali. Teraz wiem, że było warto. Przez tą platformę poznałam dużo super osób związanych z rolnictwem, od których dowiedziałam się sporo o roli.

Przeglądając Twój profil zauważyć można dużo zdjęć ze zwierzętami. Czy praca z nimi to Twoje ulubione zajęcie?

Zdjęcia ze zwierzętami to zdecydowana większość moich postów na Insta. Mam z nimi najwięcej styczności. Zajmowanie się nimi to jedno z moich ulubionych zajęć, ale zdecydowanie najlepszym z nich jest dla mnie jazda ciągnikiem. Jestem w trakcie robienia prawo jazdy kat. T. Nie wiele mi już zostało, więc niedługo będzie mnie można zauważyć na drogach.

A czy jest coś, czego się obawiasz, z czym nie poradziłabyś sobie pracując na gospodarstwie?

Na razie nie widzę żadnych przeszkód. Wszystkiego można się nauczyć, a każdy problem zawsze da się rozwiązać.

Wspominasz o koniach. Pokazujesz je również często na swoim profilu. Dlaczego akurat te zwierzęta?

Konie zawitały do nas około 5 lat temu. Moja mama zdecydowała się wtedy spełnić marzenie o ich hodowli. Spędzam z nimi najwięcej czasu. Zajmuję się końmi u siebie w stajni oraz na praktykach w stadninie. Właśnie dlatego często pojawiają się na moim profilu.

Czy hodowla koni jest trudna? O czym należy pamiętać zajmując się tymi zwierzętami?

Według mnie hodowla koni nie jest trudna, choć wymaga ona dużo pracy i czasu. Pamiętajmy, że koniom nie wystarczy dać jeść, pić i posprzątać wokół nich. Z końmi trzeba trenować, ćwiczyć je aby były w dobrej kondycji. Należy przy nich pamiętać, że każdy jest inny. Na praktykach zajmuję się ponad 40 końmi. Każdy z nich czymś się różni. Jeden ma humorki i nigdy nie wiadomo jak się zachowa, kolejny jest potulny jak baranek, a jeszcze inny jest wolny, potrafi przyśpieszyć i wtedy ,,jedzie się za nim na butach”. Najważniejszym jest to, aby być przy nich ostrożnym. Nie są to małe zwierzęta, a wystarczy, że tylko się wystraszą i już możemy leżeć pod nimi.

Rolnictwo to biznes pod chmurką. Na rozwój i powodzenia składa się wiele czynników. Co według Ciebie jest największym wyzwaniem współczesnego rolnictwa?

Uważam, że największym z wyzwań jest założenie gospodarstwa od zera. Nie każdego stać na taki ogrom wydatków i poświęceń. Nie mając wcześniej pola ani maszyn jest to bardzo trudne wyzwanie. Niewiele osób się na to pisze. Zdecydowanie łatwiej jest gdy ma się ziemię oraz maszyny po rodzinie. 

Poza tym, że uczęszczasz do technikum rolniczego, w jaki sposób poszerzasz swoją rolniczą wiedzę? Czy Instagram i inne media społecznościowe są przydatne  w tym celu?

Lubię czytać prenumeraty rolnicze oraz artykuły w sieci. Sporo można się z nich dowiedzieć. Instagram również daje możliwość poszerzania wiedzy. Obserwując konta rolnicze można nie tylko zobaczyć jak to wszystko wygląda od strony praktycznej, ale również dowiedzieć się sporej ilości ciekawostek i przydatnej wiedzy.

Czy chciałabyś w przyszłości posiadać własne gospodarstwo rolne?

Jak najbardziej! Jest to jedno z moich marzeń. Oczywiście zakładanie gospodarstwa to proces długotrwały, który trzeba dokładnie zaplanować. Chciałabym w przyszłości hodować kozy mleczne oraz założyć sklepik z wyrobami z ich mleka.

Na koniec dokończ proszę zdanie, rolnictwo to dla mnie…?

Rolnictwo to dla mnie masa wyzwań!

Dziękuję bardzo za rozmowę! 😊

Dziękuję i zapraszam na mój profil!

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!