Firma OZE Projekt to jeden z liderów branży odnawialnych źródeł energii w Polsce. Obszar, na którym firma skupia swoją działalność to fotowoltaika oraz pompy ciepła. Niedawno oferta firmy została rozszerzona, ponieważ wprowadzono do niej między innymi carporty oraz usługi cieplne mające na celu poprawę efektywności izolacyjnej budynków.

Ubiegły rok to przede wszystkim rozwój struktury firmy. Powstały dwie nowe spółki – OZE Projekt Ciepło oraz OZE Projekt Investments. Firma nawiązała współpracę z Dorotą Szelągowską, projektantką wnętrz kojarzoną obecnie m.in. z telewizją HGTV. Najważniejsze, że dopisywało zdrowie, więc pomimo walki z pandemią ubiegły rok upłynął olsztyńskiej firmie bardzo pracowicie. Wykonano wiele udanych instalacji, były sukcesy, ale były również trudne wyzwania. Najlepiej zobrazują to liczby – w 2020 roku zrealizowano  blisko 1100 instalacji, czyli  ponad dwa razy więcej, niż w 2019! Łączna moc realizacji to aż 7000 kW. Większość wykonanych przez firmę instalacji fotowoltaicznych to mikroinstalacje dla domów jednorodzinnych, których moc nie przekracza 10 kWp. Ale firma lubi wyzwania, więc w 2020 roku, instalowano coraz więcej instalacji w gospodarstwach rolnych. Paweł Zabielski, prezes zarządu OZE Projekt, podkreśla, że coraz wyraźniej widać tendencję przedsiębiorców do kierowania się w stronę odnawialnych źródeł energii.

Dobra współpraca będzie procentowała

Firma OZE Projekt działa tu i teraz, kreuje rzeczywistość, ale myśląc o przyszłości. Firma stawia na młode osoby, które nie muszą mieć podczas rekrutacji 15 lat doświadczenia zawodowego. I jak widać założenia właścicieli Pawła Zabielskiego i Mateusza Kostrubały sprawdzają się w praktyce, a młody zespół doskonale rozumie się, wspiera, współpracuje i na pewno energii w OZE Projekt nie brakuje.

Chcemy tworzyć przyszłość z młodymi, wykształconymi w kierunku odnawialnych źródeł energii ludźmi. Dlatego na mocy porozumień, od 2020 roku współpracujemy z Warmińsko-Mazurskim Zakładem Doskonalenia Zawodowego oraz Zespołem Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. 17 lutego bieżącego roku oficjalnie podpisaliśmy umowę  współpracy z Wydziałem Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie – wyznaje dumnie prezes OZE Projekt.

Na mocy porozumienia z Wydziałem Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego studenci i pracownicy naukowi wspólnie z ekspertami z OZE Projekt będą opracowywać nowe technologie w zakresie fotowoltaiki oraz pracować nad doskonaleniem istniejących rozwiązań i technologii. Dzięki współpracy możliwe będzie również organizowanie szkoleń, konsultacji i konferencji dla kadry naukowej i zainteresowanych studentów z UWM w Olsztynie. Warto dodać, że dzięki podpisanemu porozumieniu studenci będą mieli możliwość odbycia praktyk studenckich lub staży zawodowych w strukturach OZE Projekt.

OZE Projekt – fach przyszłości w ręku

Na czym polega współpraca z Zespołem Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie?

W Zespole Szkół postawiliśmy niewielką instalację fotowoltaiczną, na której młodzi adepci branży odnawialnych źródeł energii będą zdobywali praktyczną wiedzę z zakresu jej działania. Objęliśmy  patronatem jedną z klas. Na podstawie umowy pierwsi uczniowie odbyli już praktyki w naszej firmie i mamy nadzieję, że w przyszłości trafią oni do nas na stałe. Nie ukrywam, że stawiamy na młodzież, bo na naszym rynku pracy brakuje specjalistów z fachem w ręku i nie mówię tu tylko o OZE, w wielu branżach ciężko o fachowców. Dzięki takiej współpracy uczniowie i studenci mogą zdobywać przyszłościowy fach, bo tak naprawdę odnawialne źródła energii w Polsce są wciąż jeszcze na początku swojej drogi – wyjaśnia Paweł Zabielski.

Cennym doświadczeniem jest współpraca OZE Projekt z Warmińsko-Mazurskim Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie, której podstawowym założeniem jest przygotowanie pracowników specjalizujących się w montażu instalacji Odnawialnych Źródeł Energii.

W-M ZDZ jest stowarzyszeniem edukacyjnym, które powstało w 1992 r. i jako organizacja pozarządowa działa na rzecz kształcenia ustawicznego. Poprzez sieć placówek i szkół, zlokalizowanych w 12 miastach regionu, realizuje misję edukacji ustawicznej dorosłych i młodzieży. Działa przede wszystkim w obszarze kształcenia kursowego i szkolnego. Prowadzi usługi w zakresie doradztwa zawodowego i biznesowego, więc są możliwości współpracy na wielu polach.

Wywodzimy się z Olsztyna, ale działamy na terenie Polski północnej i centralnej

Ze względu na duże zainteresowanie swoimi usługami  firma z Olsztyna zdecydowała się na otwarcie salonu sprzedaży nie tylko w Olsztynie, ale także w Iławie. Ponadto OZE Projekt rozszerzyło swoją działalność na obszar Wielkopolski oraz Łodzi, co oznacza, że specjaliści z innych części Polski są mile widziani w szeregach firmy.

Skąd taki rozmach w tych trudnych czasach?

–  Jesteśmy pracowitymi optymistami i jako szef mogę potwierdzić, że jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, ponieważ w 2021 rok weszliśmy z załogą, która liczy już ponad 200 osób! Osób młodych, chętnych do pracy, do nauki i do działania, dla których każdy dzień jest nowym wyzwaniem i nową przygodą. I co najważniejsze, każdy dzień rozpoczynamy z nową odnawialną energią – podsumowuję prezes firmy.

Jak wygląda opłacalność fotowoltaiki w rolnictwie? Czy to dobra inwestycja? Więcej na ten temat pojawi się w kolejnym materiale.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!