Dzień Matki obchodzony był już w starożytności, wówczas było to święto dedykowane boginiom-matkom. Nie praktykowany przez wiele wieków, powrócił w XVII wieku w Anglii, a dziś obchodzony jest na całym świecie. W Polsce został ustanowiony w 1914 roku. Nie w każdym kraju ten ważny dzień przypada na 26-tego maja, w wielu jest to święto ruchome, a niektórych przypadające na zupełnie inne miesiące takie jak luty, październik czy nawet grudzień. Różne są też sposoby jego obchodzenia, tradycje z nim związane, ale łączącym je elementem jest postać matki, tak ważnej zarówno w naszym życiu, jak i samej kulturze.

Pod pojęciem „matka” rozumiemy przede wszystkim osobę dającą nam życie, która powinna otaczać nas bezgraniczną miłością i troską, choć nie dzieje się tak zawsze. Gdybyśmy zostali poproszeni o opisanie tego, co dzieje się w naszych głowach na myśl o naszych rodzicielkach – lub osobach, które były dla nas jak druga matka – każdy widziałby inne obrazy, słyszał inne dźwięki czy czuł rozmaite zapachy. Przysłowie głosi, że „matka jest tylko jedna” i z biologicznego punktu widzenia ja nie mam tu za wiele do dodania, za to o wiele więcej można tu mówić z innej perspektywy. Ja dziś chciałabym wspomnieć o Matce Ziemi. O tej Matce Ziemi, która wydaje na świat plony i kieruje zwierzęta do naszego życia. Czujemy ją zachwycając się zachodami słońca nad morzem i podziwiając zapierające dech w piersiach widoki ze szczytów gór. Matka Ziemia zawiera się także w żywiołach, nierzadko zmieniających nasze dotychczasowe życie. Spotykamy ją w miastach, na wsiach, ale także w drugim człowieku. Otworzyła ona dla nas swój świat, dała wszystko, co jest potrzebne do życia. Pozwoliła żyć wedle ustalonych przez nas zasad, nie oczekując nic w zamian. Wypada jednak coś jej oddać, coś, co jest prawdopodobnie najpiękniejszym, co może otrzymać jest szacunek. Matka Ziemia nie ma jednego uosobienia, każdy może powiązać ją z dowolnym dla siebie zagadnieniem, nie ma tu dobrych i złych skojarzeń, zostaje tylko to, co dajemy jej w zamian.

Dzisiejszy dzień jest niewątpliwie dniem wyjątkowym, a i sam artykuł nie ma typowej dla siebie formy ciekawostek. Wszystkim Mamom, chciałabym złożyć serdeczne życzenia, dzisiaj jest zasłużone dla Was święto. A mojej własnej mamie, dziękuję za inspirację do napisania tego artykułu.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!