Jajka są nieodłącznym elementem wielkanocnych tradycji. Pięknie zdobione pisanki cieszą oczy, a pozbawione skorupki, dopełniają smak przygotowanych potraw. W Polsce są elementem długoletniej tradycji, ponieważ ważne znaczenie przypisywali im już Słowianie. W dzisiejszym artykule chciałabym przybliżyć międzynarodowe zwyczaje, w których główną rolę odgrywają właśnie jajka.
Prawdopodobnie najbardziej znanym zwyczajem jest poszukiwanie jajek, obchodzone również w Polsce – głównie w zachodniej części. W dzisiejszych czasach zwyczaj ten ma formę zabawy. Jego pochodzenie związane jest z ludami germańskimi, choć historycy nie są zgodni czy pochodzi on z Niemiec czy Skandynawii. Szczególną rolę odgrywa w kulturze Francji, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii czy Stanów Zjednoczonych, choć wydaje mi się, że jest on coraz chętniej praktykowany przez ludzi na całym świecie.
Inna ciekawa zabawa obchodzona jest w chorwackim miasteczku Mošćenice w niedzielę wielkanocną. W centrum miasta ustawia się stół, na którym kładzie się jajko. Zadaniem zawodników jest rzucenie monetą tak, aby zatrzymała się w skorupce. Należy dokonać tego z odległości 2.8 m w maksymalnie 5 próbach.
W niektórych krajach organizowane są zawody w turlaniu jajek. Zasady nieznacznie różnią się w zależności od kraju, np. w USA zawody mają miejsce w Białym Domu, zawodnikami mogą być dzieci do 13 roku życia, a do turlania wykorzystywane są drewniane łyżki. W Wielkiej Brytanii natomiast zadaniem uczestników jest wypuszczenie jajek, tradycyjnie na trawiastym wzgórzu, na określony sygnał. Zwycięzcą jest osoba, której jako poturlało się najdalej. W Egipcie do tej zabawy wykorzystywane są jajka zabarwione na żółto i czerwono.
Na początku XX wieku w Polsce popularność zyskały tzw. wybitki. Zabawa polegająca na uderzeniu o siebie dwóch jajek, a wygrywało to, którego skorupka się nie stłukła. Jest ona popularna również w krajach niemieckojęzycznych, np. Austrii, gdzie korzysta się również z innej formy tej zabawy, w której pisanki toczy się po stole, tak aby jedna z nich się stłukła.
Znane przysłowie głosi „co kraj, to obyczaj” i nie sposób się z tym nie zgodzić. Tradycji związanych z Wielką Nocą jest o wiele więcej niż te przytoczone tutaj, co jest niewątpliwie pięknym elementem naszego świata. Na koniec przygotowałam „smaczek” dla wytrwałych czytelników. Czy wiedzieliście, że w 2022 roku w Polsce wyprodukowano 10 miliardów sztuk jajek? Co czyni nasz kraj jednym z czołowych producentów w Unii Europejskiej. Najwięcej ferm wylęgowych znajduje się w województwach mazowieckim i wielkopolskim. W skali globalnej największym producentem jajek są Chiny.