Teksas – stan znajdujący się w południowej części Stanów Zjednoczonych, który zajmuje drugie miejsce pod względem powierzchni oraz pod względem ludności. Powierzchnia w Teksasie jest głównie równinna i wyżynna. Ponad 10% powierzchni stanu zajmuje pustynia. Podstawą gospodarki w Teksasie jest rolnictwo.

Zdjęcie 1. Wielkość stanu Teksas na tle państw europejskich.

 

Historia Teksasu

W Stanach Zjednoczonych Teksas zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby gospodarstw rolnych oraz ranch. Szacuje się, że ich liczba wynosi 250 tys. o łącznej powierzchni ponad 51 milionów hektarów. Należy zauważyć, że przeważają gospodarstwa rodzinne, których udział wynosi 93% spośród wszystkich gospodarstw rolnych oraz ranch. W związku z tym produkcja rolnicza w tym stanie odznacza się wysoką jakością oraz bezpieczeństwem wyprodukowanych produktów rolnych, ponieważ rodziny przekazują dziedzictwo rolnictwa swoim dzieciom.

Wielkość stanu, w połączeniu z jego zróżnicowanym klimatem i składem gleby, tworzy optymalne środowisko do produkcji różnorodnych produktów spożywczych, włókien i innych upraw przez cały rok. Biorąc pod uwagę geografię Teksasu, historia zrównoważonego rozwoju jest inspirowana i napędzana przez samą naturę. Pastwiska i grunty ranczerskie teksańskich rolników i hodowców stanowią zdrowe siedliska dla dzikich zwierząt, zapylaczy, ryb oraz szerokiej gamy rodzimych gatunków roślin, zwierząt i owadów. Jednocześnie Teksas jest liderem w kraju pod względem infrastruktury dla energetyki wiatrowej.

Eksport

Teksas zaliczany jest do najlepiej eksportujących stanów w USA. Zajmuje drugie miejsce pod względem eksportu produktów zwierzęcych, piąte miejsce w eksporcie produktów rolnych i dziesiąte miejsce w eksporcie produktów roślinnych. Wielki sukces w działalności na skalę globalną odniosły nie tylko duże firmy, ale również średnie i małe. Handel eksportowy w tym stanie nie jest wyłącznie dla wielkich korporacji. Wręcz przeciwnie – napędzają go innowacyjne oraz ambitne małe firmy. W rzeczywistości prawie 93% wszystkich teksańskich eksporterów stanowią małe firmy.

Prężny eksport produktów rolnych jest możliwy dzięki wyjątkowej kombinacji strategicznego położenia, największej w USA infrastruktury kolejowej i drogowej, portom morskim oraz lotniskom komercyjnym. Nie bez znaczenia jest również wykwalifikowana siła robocza oraz wsparcie logistyczne, niezbędne do dostarczenia produktów na cały świat.

Produkcja zwierzęca

Teksańskie rolnictwo zdominowane jest przez produkcję zwierzęcą, a dokładniej produkcję wołowiny, która stanowi ponad 50% wszystkich produktów rolnych w tym stanie. Najczęściej spotykane rasy w teksasie to Brahman, Texas Longhorn oraz Santa Gertrudis.

Bydło rasy Brahman charakteryzuje się doskonałą jakością wołowiny. Odznaczają się mocną i silną budową o wyraźnie zaznaczonym garbie oraz opadających uszach. Zaletą tej rasy jest to, że jest ona niezwykle odporna na ciepło. Gęsta sierść praktycznie wcale nie przepuszcza promieni słonecznych, co chroni je przed przegrzaniem. Krowy Brahman charakteryzują się również szybkim przyrostem masy ciała, co jest niezwykle ważne dla producentów wołowiny.

Znakiem rozpoznawczym rasy Texas Longhorn, jak sama nazwa wskazuje, są długie rogi, które mogą mieć nawet ponad 2 metry długości. Podobnie jak poprzednia rasa, odznaczają się wyższą tolerancją na upały. Wspomniana rasa stała się dość powszechnym symbolem stanu Teksas, a w szczególności Uniwersytetu Teksasu w Austin, którego została „maskotką”.

Inną rasą krów występującą w Teksasie jest Santa Gertrudis, która hodowana jest przede wszystkim na wołowinę. Można ją rozpoznać po głębokim wiśniowo-czerwonym kolorze, występują zarówno krowy bezrogie, jak i rogate. Charakteryzują się tolerancją na ciepło. Cechą charakterystyczną ich dziedzictwa jest garb u byków oraz fałdy poniżej szyi.

Produkcja roślinna

Należy podkreślić, że w ciągu ostatniego stulecia bogata gleba w Teksasie, umiarkowany klimat oraz umiarkowane opady deszczu pomogły hodowcom i plantatorom w stanie rozwinąć unikalne teksańskie produkty takie, jak czerwone grejpfruty czy słodka cebula. Stan ten jest zaliczany do największych producentów arbuzów w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje drugie miejsce pod względem produkcji marchewki i dyni. Jest to również główny producent (w Stanach Zjednoczonych) grejpfrutów, pomarańczy, melonów, papryki, kapusty, ogórków, grzybów i szpinaku. Pisząc o Teksasie i produkcji roślinnej nie można zapomnieć o takich roślinach jak: bawełna, kukurydza, sorgo czy ryż.

Teksas jest piątym największym producentem ryżu w USA. Na górnym wybrzeżu tego stanu znajduje się większość stanowej produkcji ryżu i przemysłu młynarskiego. Tzw. Teksański Pas Ryżowy odgrywa istotną rolę środowiskową, a także rolniczą w nadmorskiej prerii. W tym stanie produkowany jest ryż długoziarnisty.

Tereny leśne w Teksasie zajmują około 38% powierzchni stanu, tj. około 25,3 mln hektarów, dlatego już od 200 lat drewno jest głównym towarem w tym stanie. To właśnie Wschodni Teksas jest najbardziej znany z tej produkcji, gdzie przede wszystkim występują lasy Piney Woods i z tej części Teksasu pochodzi większość stanowego drewna oraz      produktów leśnych.

Dość powszechnie znane w Teksasie są Pekany, drzewa orzechowe, które pochodzą z USA. To właśnie Teksas jest największym producentem z których pochodzi pekan. W stanie tym orzech ten jest czczony jako oficjalny stanowy orzech zdrowia, a jego drzewo znane jest jako stanowe drzewo Teksasu. Pyszny smak i tekstura teksańskich pekanów oferują przyjemne dla podniebienia, zdrowe i inspirujące posiłki.

W Teksasie uprawa arbuzów cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest to roślina, której pędy wiją się po glebie. Oczywiście, podobnie jak np. ogórek potrafi się wspinać po podporach, jednak w tym stanie powszechna jest uprawa, która prowadzona jest bez podpór, bezpośrednio na podłożu. W przypadku uprawy arbuzów należy pamiętać, że owoc ten wymaga obfitego nawadniania, zwłaszcza w okresie zawiązywania owoców, dlatego w tym celu stosowane są różnego rodzaju deszczownie.

Choć grejpfrut nie jest najpopularniejszym cytrusem wśród europejskich konsumentów ze względu na gorzki smak, to w Teksasie cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Produkcja tych owoców rozpoczyna się w grudniu i trwa aż do maja, dopóki nie zrobi się „zbyt gorąco”.

Dość popularną uprawą w stanie Teksas jest również winorośl. Zaliczany jest do największych producentów win w Stanach Zjednoczonych. Należy podkreślić, że wina z tego regionu zdobywają uznanie w kraju i za granicą. Nie należy również zapominać o piwie oraz napojach spirytusowych, ponieważ jest to ciągle rozwijająca się gałąź przemysłu, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem na całym świecie.

Udział poszczególnych gałęzi rolnictwa w dochodzie.

Podsumowanie

Dzięki zrównoważonemu klimatowi i ziemi, na której prowadzona jest uprawa, Teksas produkuje wiele towarów rolnych, które wypełniają sezonowe braki na całym świecie. Stan ten znajduje się w pierwszej dziesiątce producentów ponad 40 głównych towarów w USA.

Teksańskie rolnictwo zdominowane jest przez wołowinę, która stanowi ponad 50% wszystkich produktów rolnych w stanie, natomiast bawełna, mleko, brojlery stanowią ponad jedną czwartą całej produkcji w stanie. Biorąc pod uwagę, że Teksas ma najwięcej bydła, jego przemysł hodowlany i genetyczny jest ogromny. Teksas zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem produkcji sorgo, które jest wykorzystywane głównie jako pasza dla zwierząt i do produkcji etanolu, ale staje się popularne w przemyśle żywnościowym i na innych rynkach wschodzących. Wielkość stanu, w połączeniu z jego zróżnicowanym klimatem i składem gleby, tworzy optymalne środowisko do produkcji różnorodnych produktów spożywczych włókien i innych upraw przez cały rok.

Anna Zawieja
Rolniczka z pasji i wykształcenia. Od najmłodszych lat związana z tematyką rolnictwa ze względu na prowadzone przez rodziców gospodarstwo rolne. Aktualnie zajmuje się tematyką łowiectwa oraz analizą sytuacji na rynku rolniczym.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!