Wierne czytelniczki i czytelnicy zapewne mają w pamięci artykuł o rasach kur, pochodzących z Polski. Jak nietrudno się domyślić, nie są to jedyne zwierzęta z naszymi rodzimymi rasami.. W dzisiejszej publikacji chciałabym poszerzyć to zagadnienie o kilka słów na temat gęsi, które stwarzają ludziom niemało powodów do zachwytu.

Gęś została udomowiona ok. 3000 lat temu, gęś gęgawa w Europie, a gęś łabędzionosa w Chinach. Druga z nich uważana jest za przodka azjatyckiej gęsi domowej, była hodowana na terenach Europy Wschodniej, głównie Rosji, od XVIII wieku. Przyjmuje się, że dotarła tutaj razem z Tatarami. Gęś gęgawa, przodek europejskiej gęsi domowej, została udomowiona na południu Europy, chociaż niektórzy wymieniają także Egipt czy Babilonię.

gęsi

Rodzime gatunki

Nasze rodzime gatunki gęsi dzieli się na odmiany północne oraz południowe. Odmiany północne mają większą objętość tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – także wagę, są również bardziej nośne. Rasy południowe natomiast charakteryzują się mniejszą objętością tłuszczu, ale za to większą mięsnością.

Wśród ras odmiany północnej wyróżnia się: kartuską, suwalską, rypińską oraz pomorską. Wszystkie rasy tej odmiany charakteryzuje późna dojrzewalność smalcowa. Gęsi odmiany południowej dojrzewają wcześnie, należą do grupy mięsno-tłuszczowej. Wyróżnia się wśród nich gęsi: lubelskie, kieleckie, biłgorajskie, podkarpackie oraz zatorskie. O charakterystyce każdej z tych ras można by pisać i pisać, dlatego też wątek ten pozostawiam wszystkim dociekliwym.

Polska jest jednym z czołowych producentów gęsiny w Unii Europejskiej. Z roku na rok wzrasta jej zainteresowanie wśród eksporterów. Wg danych ARiMR w naszym kraju zarejestrowanych jest aż 4 mln sztuk! W zeszłym roku największe pogłowie gęsi zarejestrowano w województwach: kujawsko – pomorskim, łódzkim, wielkopolskim oraz podlaskim.

Gęsi i symbole

Gęsi są symbolem m.in. miłości, mądrości czy czystości, ale także ochrony i czujności, czego uzasadnienie powiązane jest ze Starożytnym Rzymem. Jak głosi legenda, kiedy nocą roku 390 p.n.e. Galowie mieli w zamiarze atak na Wieczne Miasto, jedna z kapitolińskich gęsi zaczęła głośno gęgać i chodzić wkoło, co zbudziło żołnierzy, którzy w porę zdołali odeprzeć atak. W dzisiejszych czasach gęsi nie muszą dbać o bezpieczeństwo w miastach, niektóre z nich dbają za to o emocjonalny dobrostan ludzi, ponieważ należą do grupy zwierząt, wykorzystywanych w zooterapii. Z racji na swoją nieufność wobec obcych, kontakty takie muszą odbywać się w obecności opiekuna, któremu gęś ufa.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!