Jedną z wizji odległej przyszłości, w ubiegłym wieku, były latające samochody. Jak na razie nie udało się tego spełnić, ale rok 2023 dostarcza nam równie „odlotowych” wrażeń.
24 stycznia zaczęły obowiązywać zapisy Rozporządzenia 2023/5 wydanego przez Komisję Europejską na początku tego roku. Zgodnie z przyjętymi zapisami na rynek mogą zostać wprowadzone produkty wytworzone na bazie sproszkowanego świerszcza domowego. Na obecną chwilę jedynie przedsiębiorstwo Cricket One Co. Ltd, które wnioskowało o wprowadzenie owego zezwolenia, może dystrybuować te produkty.
Gdzie to się zaczęło?
Cricket One Co. Ltd jest wietnamską firmą z siedzibą na południu kraju, położoną w mieście Ho Chi Minh City, powstałą w 2017 roku. Jak podaje oficjalna strona przedsiębiorstwa, ich misją jest wsparcie naszej planety poprzez świadomą produkcję organicznej żywności, która nie wpływa niekorzystnie na globalne ocieplenie. Cricket One Co. Ltd produkuje żywność zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, napoje oraz kosmetyki.
Czy to bezpieczne?
Proszek wyprodukowany na bazie świerszcza domowego odznacza się dużą zawartością białka, które jest niezbędnym elementem naszej diety. W składzie znaleźć można także dużą zawartość błonnika, jak również żelazo i witaminę B12. Tabela wartości odżywczych nie powinna budzić przerażenia, mąkę ze świerszczy można spokojnie stosować jako zamiennik tej, wytwarzanej z pszenicy.
Rewolucji ciąg dalszy
5 stycznia przyjęte zostało Rozporządzenie 2023/58, na mocy którego dopuszczalna jest dystrybucja larw pleśniakowca lśniącego „w postaci mrożonej, pasty, suszonej i sproszkowanej”[1]. Jak na razie zgodę taką uzyskało jedynie przedsiębiorstwo Ynsect NL B.V, powstałe w 2011 roku w Paryżu. Logiem marki znakowane są produkty dla ludzi, zwierząt oraz roślin.
A co z bezpieczeństwem pleśniakowca?
Produkty wytworzone z pomocą larw pleśniakowca lśniącego odznaczają się równie wysoką zawartością białka, co wcześniej wspomniane produkty ze świerszczy. W obu jest również niska zawartość węglowodanów. Żywność, w składzie której znajdziemy larwy Alphitobius diaperinus nie może być spożywana przez osoby poniżej 18. roku życia, co musi zostać odpowiednio zaznaczone na opakowaniu.
Wspomniane wyżej produkty zaliczone zostały do tzw. Nowej Żywności, co nie powinno dziwić, zważając na ich innowacyjność. Dystrybucja może zostać rozszerzona, o ile inne przedsiębiorstwa złożą stosowne wnioski. Cricket One Co. Ltd oraz Ynsect NL B.V uzyskały zgody na okres pięciu lat. Jak potoczy się ich przyszłość?
[1] https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/rozporzadzenie-wykonawcze-2023-58-zezwalajace-na-wprowadzenie-na-rynek-larw-72107252