Krystian Maciejewski wspólnie z rodzina prowadzi gospodarstwo rolne znajdujące się w województwie dolnośląskim, a docelowo grunty orne rozmieszczone są w dwóch województwach. Jest to gospodarstwo typowo towarowe – zajmuje się wyłącznie produkcją roślinna na powierzchni około 6 tys. ha. Uprawiane są takie rośliny jak rzepak ozimy, pszenica ozima, jęczmień ozimy, kukurydza na ziarno, a także groszek i fasolka na zielono.

Dlaczego zdecydowaliście się na uprawę właśnie tych roślin?

W naszym gospodarstwie postawiliśmy na te rośliny głównie ze względu na ich opłacalność oraz rodzaj gleb, jakie posiadamy. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na uprawę groszku i fasolki za zielono, głównie ze względu na bliskość podmiotu skupowego.

 

Zebrane plony przechowujecie czy bezpośrednio są sprzedawane?

¼ plonów sprzedajemy, reszta jest magazynowana w magazynach płaskich oraz w trzech zbiornikach,  których łączne możliwości przechowalnicze to 9tys ton. Ponadto w tym roku zaczęliśmy budowę kolejnych trzech zbiorników.

My jako gospodarstwo oraz podmiot słupowy żonglujemy tymi produktami. Raz przetrzymamy, raz sprzedamy większą ilość. Przy większych ilościach ryzykowałbym i trzymał w magazynach jeśli jest taka możliwość oczywiście i czekał na dobrą cenę.

 

Planujecie w przyszłości uprawiać jeszcze inne gatunki?

Skupiamy się na tych roślinach, które wcześniej wymieniłem, jednak nie zamykamy się na inne gatunki. Bardzo poważne myślimy nad sianiem pszenicy durum.

 

Skąd pomysł na tę roślinę?

Pomysł zaczerpnęliśmy od znajomych z okolic Morza Śródziemnego/Bałkanów, gdzie pszenica durum jest siana powszechnie, ze względu na odpowiedni klimat. Chcemy spróbować, gdyż nasz klimat też znacznie się zmienia i zaczynamy się po powoli zbliżać do takiego jak w tamtych okolicach, zwłaszcza w naszym zachodnim regionie.

 

Jaką technologię uprawy stosujecie? Dlaczego taką?

Od 15lat w gospodarstwie nie używamy pluga. Wszystko uprawiamy bezorkowoa, a od tego roku siejemy również w technologii strip till siewnikami marki Horsch (model Focus).  Zdecydowaliśmy się na ten krok głównie ze względu na to, żeby przyspieszyć pracę polowe szczególnie siew rzepaku – duży areał, a krótki okres na siew.

 

Opisz proszę park maszynowy – jakie maszyny posiadacie? Dlaczego właśnie taki sprzęt, takiej marki?

W gospodarstwie przeważają maszyny marki Horsch (opryskiwacze i maszyny uprawowe), ciągniki marki John Deere oraz główny koń pociągowy czyli Case Quatrack 620 razy 2.

Posiadamy również kombajny zbożowe marki Claas Lexion – 2 sztuki Lexion 760 TT, Lexion 600tt oraz Lexion 770tt. Są również siewniki zbożowe Horsch pronto as (6 metrów) dwie sztuki oraz Horsch Focus 4 i 6 td.

Do ochrony upraw posiadamy opryskiwacze Horsch Leeb GS 8 (36 metrów), Lemken Albatros oraz samojezdny marki John Deere. Przy uprawie pół używamy agregatów uprawowych marek Bednar, Horsch oraz Kokerling.

Jakie systemy rolnictwa precyzyjnego wykorzystujcie w swoim gospodarstwie?

W naszym gospodarstwie systemy GPS Rtk są wykorzystywane są w każdej pracy na polu. Dzięki niej oszczędzamy na paliwie, na środkach ochrony roślin oraz nawozach, czy nawet na materiale siewnym nie robiąc nakładek oraz nie wprowadzając do gleby zbędnej ilość pestycydów czy nawozów.

 

Czy planujecie w najbliższej przyszłości jakieś inwestycje? 

W najbliższym czasie skupiamy się na rozbudowie zbiorników na surowce.

 

Poza gospodarstwem inwestujecie również w inne przedsięwzięcia?

Tak, prowadzimy również skup zbóż oraz firmę transportowa na własne potrzeby. W nie dalekiej przyszłości powstanie u nas również farma fotowoltaiczna.

 

 

 

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!