To właśnie dzisiaj, 15 maja przypada dzień Świętego Izydora Oracza, czyli Patronalne Święto Rolników. Jeden taki dzień, kiedy ciężka praca rolników i trud w nią włożony są szczególnie doceniane.

 

Trochę z historii

Św. Izydor Oracz jest patronem rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych oraz patronem osób opiekujących się zwierzętami.

Izydor, zwany oraczem urodził się w Madrycie w 1082 roku. Jego rodzina była skromna i uboga, ale bardzo religijna. Całe swoje życie koncentrował na pracy i modlitwie. Zmarł około 1130 roku. Za życia słynął z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia. Pomagał potrzebującym bezinteresownie. Wierzył, że otrzyma za to nagrodę od Pana Boga.

Przysłowia związane ze wspomnieniem świętego Izydora odnoszą się do pogody, pracy w polu i kończących się zapasów jedzenia:

  • Na świętego Izydora często bywa chłodna pora;
  • Święty Izydor wołkami orze, a kto go poprosi temu pomoże;
  • Na świętego Izydora pusta komora.

 

Życzenia

Wszystkim rolniczkom i rolnikom składamy najlepsze życzenia! Dużo pomyślności i zdrowia. Niech Wasza ciężka praca będzie doceniania każdego dnia i przy tym odpowiednio wynagradzana.

Sołtys jako najważniejsza osoba urzędowa we wsi!

 

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!