Co roku, w drugi piątek października jajo ma swoje święto – a więc w tym roku przypada na dzisiaj, 8 października. Funkcjonuje ono w kalendarzu od 1996 roku, a pomysłodawcą i koordynatorem obchodów jest Międzynarodowa Komisja ds. Jaj (IEC – International Egg Commission). Samo święto ma na celu przede wszystkim promocję oraz propagowanie wśród konsumentów jaja, jako wyjątkowego składnika zrównoważonej diety, a przepisy na dania z jajek nie brakuje!

Dzięki szerokiej gamie składników odżywczych, jaja są zdrową, pożywną i przystępną cenowo częścią diety dla ludzi na wszystkich etapach życia, w tym rosnących nastolatków, kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób starszych i niemowląt, szczególnie tych z obszarów wrażliwych żywieniowo.

Korzyści zdrowotne jajek są ogromne. Zawierają 13 niezbędnych składników odżywczych, w tym cholinę, która wspomaga rozwój mózgu płodu; witamina B12 i żelazo dla wzrostu dziecka i ogólnej funkcji mózgu; oraz jod, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i utrzymuje zdrową skórę.

Dzięki szerokiej gamie cech i wartości odżywczych ​​jajka są idealnym wyborem dla wszystkich różnych stylów życia i w każdym wieku, od sportowców po naukowców. Ponadto jaja są najbardziej zrównoważonym dla środowiska i przystępnym cenowo białkiem pochodzenia zwierzęcego, które pomaga wspierać rodziny na całym świecie, a także samą planetę.

 

Źródło: kipdip.org.pl

 

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!