26 października br. Prezydent RP Andrzej Duda powołał Henryka Kowalczyka na stanowisko wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jednocześnie odwołał z tej funkcji dotychczasowego ministra Grzegorza Pudę.

Powrót do resortu traktuję jako kontynuację działań Prawa i Sprawiedliwości na rzecz polskiej wsi, jako sztafetę realizacji podjętych zobowiązań – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej po uroczystościach w Pałacu Prezydneckim.

Wicepremier Kowalczyk określił również tematy, których rozwiązanie uważa za najpilniejsze swoje zadanie.

Liczę na dobrą współpracę w innymi resortami, bo tylko w ten sposób możliwe jest rozwiązanie kwestii ASF, z pewnością nie całkowite, ale w znacznym stopniu ograniczające rozszerzanie się choroby – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Za bardzo istotne uznał również kwestie dotyczące Planu strategicznego na lata 2021-2027.

Na dziś bardzo ważna sprawą, sprawą która ma wymiar co najmniej europejski, jest gwałtowny wzrost cen nawozów sztucznych, a zwłaszcza azotowych – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił również, ze problem wzrostu cen nawozów dotyczy wszystkich rolników i bardzo rzutuje na opłacalność produkcji. Dodał, że jest to problem globalny i rozwiązanie jego musi nastąpić na poziomie Unii Europejskiej.

Wcześniejsza działalność nowego ministra rolnictwa

Od 2005 roku był posłem na Sejm RP V, VI, VII, VIII i IX kadencji, a w latach 2006–2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kolejnych latach 2015-2018 członek Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, p.o. ministra skarbu państwa (2016), w latach 2018–2019 minister środowiska w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego.

Źródło: MRIRW

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!