Wszyscy plantatorzy rzepaku ozimego wiedzą, jak ważna jest obserwacja i lustracja plantacji w związku z nalotami szkodników – a ich niestety nie brakuje. Wykorzystywane są do tego żółte naczynia, które wabią owady i dzięki temu można ocenić, jak duża jest presja tego szkodnika. A czy takie naczynie może być inteligentne, wyposażone w kamerę i specjalną aplikację do monitorowania? Sami zobaczcie!

Jak działa takie naczynie?

Firma Bayer stworzyła inteligentne, cyfrowe żółte naczynie, które ma ułatwić monitorowanie upraw i pomóc w zwalczaniu szkodników. To małe naczynie nazywa się ,,MagicTrap’’ i wygląda zupełnie tak samo, jak zwykłe żółte naczynie, ale wyposażone jest dodatkowo w kamerę o wysokiej rozdzielczości. Znajduje się ona na wierzchu naczynia, na kratce ochronnej i działa w zależności od pogody – fotografuje zawartość naczynia w okresie, kiedy można spodziewać się nalotu szkodników. Zdjęcia przesyłane są za pomocą karty SIM, a zapotrzebowanie na energię pokrywane jest przez energię słoneczną dzięki zamontowanemu panelowi słonecznemu i magazynowane w akumulatorze.

Wsparcie w aplikacji

MagicTrap poprzez aparat o wysokiej rozdzielczości fotografuje zawartość żółtej miski w regularnych odstępach czasu i przesyła zdjęcia do systemu, gdzie są ocenianie, a następnie udostępniane w dedykowanej aplikacji MagicScout na telefonie. Dzięki temu rolnik bez wychodzenia z domu i sprawdzania naczynia w terenie i może na bieżąco kontrolować uprawę. Dodatkowo aplikacja przesyła komunikaty, kiedy zostanie przekroczony próg szkodliwości danego szkodnika. Obecnie naczynie rozpoznaje podstawowe i zarazem najpopularniejsze gatunki owadów i chrząszczy, które żerują w rzepaku.

 

 

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!