12 grudnia w sali senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie ,,Ucz się na Maksa” zorganizowanego po raz drugi przez Fundację Zakłady Kórnickie.
Wsparciem medialnym w tym wydarzeniu oraz całym przebiegu konkursu był nasz portal, a honorowy patronat nad konkursem objął JM Rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz.
Konkurs kierowany jest do uczniów szkół rolniczych i wszystkich powiązanych z tą branżą, a tego roczna edycja odbyła się pod hasłem „Akcja regeneracja i reorganizacja”. CO trzeba było zrobić? Zebrać dwuosobowy zespół i opracować koncepcję rozwoju modelowego gospodarstwa rolnego. Każdy zespół miał za zadanie – w dowolny sposób – opisać jak ma wyglądać gospodarstwo za 5 lat, jakie korzyści finansowe i pozafinansowe będą czerpać właściciele i lokalna społeczność oraz jak wydać na ten cel 1 mln zł z finansowania publicznego.
Fragment opisu gospodarstwa, które było przedmiotem Konkursu:
Państwo Ewa (49 lat) i Adam (50 lat) Pokorscy prowadzą 50 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Bałaganowo. Mają troje dzieci: dwóch synów i jedną córkę. Marek (18 lat) jest w maturalnej klasie Technikum Rolniczego w Doliwodzie. Jego brat Rafał (21 lat) jest na III roku studiów Technologia Żywności i Żywienia Człowieka, Monika (16 lat) uczy się w Technikum Weterynaryjnym. (…) W gospodarstwie prowadzona jest wyłącznie produkcja roślinna. 10 lat temu w gospodarstwie były krowy mleczne ale gdy Pan Adam przejmował gospodarstwo zrezygnował z nich. Na glebach klasy III b-IV b uprawna jest kukurydza, pszenica ozima, pszenżyto i owies. (…) Dzień 25 stycznia odmienił na zawsze los rodziny państwa Pokorskich. Pan Adam, który nigdy nie grał w lotto postanowił kilka dni wcześniej skreślić kilka liczb, jak się później okazało zwycięskich. Główna nagroda w wysokości 1 mln złotych ma być za kilka dni przelana na konto. Po długich rozmowach co zrobić z wygraną zapadła decyzja: pieniądze zostaną zainwestowane w gospodarstwo, tak by stało się ono wizytówką całej gminy.
Komisja konkursowa, w której składzie znalazła się kadra akademicka UPP w osobach prof. dr. hab. Grzegorza Skrzypczaka, dr Moniki Grzanki, dr. Stanisława Świtka oraz Alicji Stachowiak- zastępcy dyrektora WODR, po niełatwej ocenie wyłoniła zwycięzców.