W tym roku przypada 70-lecie autonomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 17 listopada 1951 roku rozpoczął działalność pod własnym szyldem. Wówczas to z Uniwersytetu Poznańskiego wydzielono dwa Wydziały: Rolniczy i Leśny. Z tej bazy wyrosła nowa państwowa szkoła akademicka, pod nazwą: Wyższa Szkoła Rolnicza – dziś Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Aby upamiętnić tę historię muralowa mapa Poznania wzbogaciła się o nowy barwny obraz.

Na nowopowstałym muralu, który znajduje się na kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, znaleźć można przyrodniczą oś czasu, która nie tylko w wyjątkowy sposób prezentuje historię Uczelni, ale jest także zbiorem ciekawostek i informacji.

Pierwsza część muralu symbolizuje rolnictwo i ogrodnictwo. Znajdziemy tam złociste kłosy czy rzepak – tak charakterystyczne dla wielkopolskiego krajobrazu i będące jednocześnie częstym przedmiotem badań zespołu naukowców uczelni. Pszczoła i motyl są odniesieniem do tematyki ogrodów, architektury krajobrazu i projektowanych  zrównoważonych przestrzeni publicznych. Części leśnej pilnuje ryś. Niektórzy może pamiętają, jak jeden z pracowników naszej Uczelni wywołał w ubiegłym roku lokalną ekscytację, publikując zdjęcia dostojnego osobnika, wędrującego po obornickich lasach. Rysie są objęte ścisłą ochroną gatunkową, zatem warto przypominać o tym, że trzeba wspierać ich populację w Polsce. Autorzy muralu nie zapomnieli także o technologii drewna – jeden z najstarszych kierunków na UPP symbolizują gałązki dębu, określanego jako najszlachetniejszy rodzaj materiału do produkcji mebli czy budowania domów. Właśnie z niego powstały upcyklingowe stoły, projektowane niedawno przez studentów UPP i przedstawicieli Katedry Meblarstwa. Jednymi z najbardziej kolorowych ptaków, często pokazywanych na grafikach, są papugi. Na muralu udowadniamy jednak, że osobniki występujące w Polsce są równie barwne i warte uwagi. Właśnie dlatego znalazł się tu zimorodek, pojawiający się nie tylko w naszych leśnych zakładach doświadczalnych, ale także w sąsiadujących z kampusem UPP parkach. Nie zabrakło również psa i wiewiórki, które są częstymi pacjentami Uniwersyteckiego Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, w którym mieści się również Ptasi Azyl. Tylko w 2020 roku uniwersyteccy lekarze weterynarii udzielili tam pomocy 2050 ptakom oraz 140 małym ssakom. Żywienie obrazują m.in. jabłka, z których słynie uczelniany przybrodzki sadowniczo-rolniczy zakład, a sok tłoczony z hodowanych tam owoców regularnie nagradzany jest laurami jakości. Świat inżynierów autorzy przedstawili jako podwodną krainę. Z kolei morświn symbolizuje zagrożenia, jakie przed naukowcami stawiają zmiany klimatyczne. „Jeśli populacje bałtyckich waleni wyginą, będzie to oznaczać, że nasze morze jest martwe” – ostrzegają specjaliści z UPP. Mamy tu kolejne odniesienie do działalności naszych pracowników i pierwszej na świecie wystawy modeli delfinów słodkowodnych i morświnów. Obszar ekonomii symbolizują natomiast niedźwiedź i byk, czyli symbole funkcjonowania rynków kapitałowych. To jednak nie wszystko, ponieważ pojawiają się tutaj także m.in. gałązki świerku. Dlaczego? Ponieważ do produkcji banknotów używano m.in. ścieru drzewnego, w którego skład wchodziły fragmenty z drzew iglastych.

Malowidło wyszło spod ręki Marii Szulc. Wraz z Katarzyną Lesińską z Działu Marketingu i Komunikacji UPP stworzyły koncepcję tego, co powstanie na ścianie kampusu UPP.

„Kiedy rozpoczęłam rozmowy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu na temat murala wydawało się, że największym wyzwaniem będzie stworzenie wartościowej koncepcji graficznej” opowiada Maria Szulc. „Sama praca na ścianie jest dla mnie już czystą przyjemnością. Realizacja przesunęła się na wrzesień 2021. Co oznaczało, że przyjdzie mi tworzyć obraz z dwumiesięczną Różą u boku. To właśnie Róża, która dzielnie znosiła popisy malarskie mamy jest największą bohaterką tej przygody” – dodaje autorka muralu.

Konkurs

Mural kryje w sobie wiele ciekawostek i przyrodniczych odniesień, ale też wiele poznańskich symboli. Nie będziemy zdradzać, gdyż z okazji stworzenia muralu na kampusie UPP zorganizowany został konkurs.

Na blisko 60-metrowej grafice, zlokalizowanej w łączniku pomiędzy Collegium Maximum a budynkiem stołówki, ukryliśmy kilka poznańskich akcentów. Niektóre są bardziej oczywiste, inne wymagają głębszego zastanowienia. Jesteśmy ciekawi czy odkryjecie je wszystkie!

Wraz z Urzędem Miasta Poznania przygotowaliśmy zestawy gadżetów dla osób, które prześlą zdjęcia pokazujące elementy związane z Poznaniem, znalezione na naszym muralu. Do materiałów powinien być dołączony opis z wyjaśnieniem, dlaczego wybór padł akurat na wspomniane obiekty i do jakich akcentów poznańskich nawiązują. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy te, które najpełniej odpowiedzą na zadanie konkursowe i je nagrodzimy. Zapraszamy na nasz kampus!

Regulamin znajdziecie na stronie www.up.poznan.pl w sekcji OGŁOSZENIA.

Źródło: materiały prasowe UPP

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!