19 marca br. przypada 114-sta rocznica pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet. Narodowy Dzień Kobiet posiada jednak nieznacznie dłuższą historię. Początkowo symbol walki o równe prawa, teraz – podkreślania zasług i obecności płci żeńskiej. Skąd wywodzi się zwyczaj świętowania Dnia Kobiet i dlaczego obecnie przypada on 8 marca?
Obchody pierwszego Narodowego Dnia Kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo uważano, że w ten sposób próbowano upamiętnić protesty nowojorskich pracownic fabryk odzieżowych, jednak z czasem eksperci ustalili, że miało to na celu odłączenie święta od jego socjalistycznych korzeni. Narodowy Dzień Kobiet został bowiem zorganizowany przez Amerykańską Partię Socjalistyczną.
Międzynarodowy Dzień Kobiet swoje korzenie ma w Europie, a dokładniej w Kopenhadze. W sierpniu 1910 roku miała tam miejsce Międzynarodowa Socjalistyczna Konferencja Kobiet, podczas której postulowano ustanowienie corocznego Dnia Kobiet, podkreślającego znaczenie praw kobiet, w tym praw wyborczych. 19 marca 1911 roku, po raz pierwszy świętowano Międzynarodowy Dzień Kobiet, a miało to miejsce w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii.
8 marca 1917 roku Dzień Kobiet świętowano w Petersburgu. Manifestacje przemieniły się jednak w wiec skierowany przeciwko carowi. Datę tę uznaje się za początek rewolucji lutowej, w wyniku której Rosjanki otrzymały m.in. prawa wyborcze. Po rewolucji październikowej, z inicjatywy Aleksandry Kołłontaj, 8 marca stał się oficjalnym świętem państwowym w Rosji. W 1975 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło tę datę jako Międzynarodowy Dzień Kobiet, choć nie w każdym kraju obchodzi się je właśnie wtedy, np. w Tunezji przypada ono na 13 sierpnia. Co ciekawe, 18 grudnia 2007 roku Zgromadzenie przyjęło 15 października jako Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich.
W Polsce po raz pierwszy Dzień Kobiet świętowano 24 marca 1924 roku, największe znaczenie zyskało ono jednak po drugiej wojnie światowej. Dużą wagę przykładano do niego w czasach PRL-u. Popularnymi prezentami były wówczas kwiaty – początkowo goździki, później tulipany oraz rajstopy. Kobiety otrzymywały również inne przydatne prezenty w postaci kawy czy mydła.
Goździki zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale również znaczeniem Kwiaty te symbolizują miłość, honor, odwagę, urok oraz wolność. Równie zachwycające tulipany, są również symbolem miłości, ale także radości i odrodzenia. W dzisiejszych czasach dostępność prezentów jest większa, jednak nie oznacza to łatwiejszego wyboru.
Na co dzień jesteśmy zabiegane i zmęczone. Ciężko znaleźć nam moment dla siebie, w którym docenimy to, co jest w nas najpiękniejsze. Wydaje się nam, że przecież to nic takiego. Czasem o wiele łatwiej jest nam znaleźć te pozytywy w kimś innym, niż w sobie samej. Doceniamy innych, inni doceniają nas, ale w tym wszystkim zapominamy o sobie. Zawsze, a szczególnie dziś, warto pielęgnować w sobie kobietę, z którą spędzamy każdą chwilę naszego życia. W końcu to ona zna nas najlepiej.
Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich pań, w dniu naszego święta!