8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół, a jego początki sięgają roku 2013.

To ogólnopolskie święto, którego inicjatywą jest uzmysłowianie, jak dużo zawdzięczamy tym małym stworzeniom i jak świat mógłby wyglądać bez nich.

Według badań w naszym kraju żyje około 470 gatunków pszczół. Niestety blisko połowa z nich to gatunki zagrożone.

Co kojarzy nam się z pszczołami? Przede wszystkim miód, kit pszczeli, pyłek, mleczko, a tak naprawdę to są efekty uboczne ich pracy! W naszym kraju blisko 80% gatunków roślin jest zapylana przez owady, wśród nich prym wiodą właśnie pszczoły. To dzięki ich ciężkiej pracy możemy teraz zbierać warzywa czy owoce z naszych ogrodów.

Najbardziej rozpoznawalną pszczołą jest pszczoła miodna, która nazywana jest też ,,udomowioną pszczołą’’ gdyż żyje w ulach. Jest gatunkiem który tworzy rodzinę pszczelą składającą się z matki (królowej), robotnic i trutni. Tworzy gniazda złożone nawet z 80tys. osobników. Spacerując po lesie, ogrodzie czy polach to właśnie ją możemy spotkać!

W obliczu niezwykle istotnego problemu, jakim jest wymieranie pszczół Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2018 roku realizuje „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich”. W ramach tego programu co roku przekazywane jest 2 mln zł jako wsparcie dla wielkopolskich pszczelarzy na zakup węzy pszczelej i pokarmów pszczelich. Oprócz bezpośredniego wsparcia Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansowuje zakup sadzonek drzew miododajnych.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!