Światowy Dzień Lodów, obchodzony w trzecią niedzielę lipca, to doskonała okazja do celebrowania jednego z najbardziej uwielbianych deserów na świecie. W tym roku przypada on 21 lipca, a więc to idealny moment, aby poznać nowe, nietypowe smaki i innowacyjne podejścia do produkcji lodów. Co ciekawe, nawet buraki – warzywa, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z deserami – mogą stać się bazą dla przepysznych lodów.

Co można zrobić z dorodnego buraka? Na przykład wegetariańskie carpaccio. A z warzywnych odpadków? Nawóz w biogazowni. No tak, a co można zrobić z buraków tak brzydkich, że nikt nie chce ich kupić? Może pyszne lody?

Buraki ćwikłowe są doskonałym źródłem witamin, przeciwutleniaczy oraz błonnika. Mogą obniżać ciśnienie tętnicze krwi, zapobiegając tym samym rozwojowi niektórych chorób sercowo-naczyniowych. Mimo to, nie cieszą się one dużą popularnością: przeciętny Polak spożywa jedynie 3 kilogramy buraków z około 110 kilogramów warzyw rocznie.

Problemem jest także przechowywanie buraków – zawierają dużo wody, przez co łatwo więdną, kurczą się i w końcu psują. Sporo z nich jest wyrzucanych jeszcze przed trafieniem do sklepów. Aby zaradzić temu marnotrawstwu, naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowili znaleźć sposób na wykorzystanie wartościowych, lecz nieestetycznych buraków, tworząc z nich smakowite i zdrowe lody.

„Opracowaliśmy całą procedurę pozyskiwania takich lodów we współpracy z przedsiębiorcą” – mówi prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej. „Stworzyliśmy też nową, dedykowaną zamrażarkę płytową, w której jako chłodziwo, mogące mieć bezpośredni kontakt z produktem spożywczym, zastosowano nietoksyczną ciecz będącą pochodną soli potasowej. Tak przygotowany proces produkcji umożliwia pozyskiwanie lodów z całych buraków, włącznie ze skórką”. Więcej na ten w najnowszym odcinku z serii filmów popularyzujących naukę: https://www.youtube.com/watch?v=mIWPoGkWfWY

Świętując Światowy Dzień Lodów, warto więc sięgnąć po nieoczywiste smaki i docenić kreatywność naukowców oraz przedsiębiorców, którzy potrafią zmienić niepozorne warzywo w wykwintny deser.

Materiały prasowe UP Poznań

 

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!