Kalendarzowa wiosna już się rozpoczęła, jednak pogoda płata figle i za oknem widoczne są jeszcze przymrozki, a wielu regionach nawet spore ilości śniegu. Co zatem z siewem zbóż jarych? Jakie czynniki decydują o terminie wysiewu?

Zboża jare powinny być wysiane jak najwcześniej, gdy tylko warunki wilgotnościowe pozwolą na wjazd maszyn w pole i wykonanie prawidłowych zabiegów agrotechnicznych. Biorąc po uwagę szereg prac, siewy powinno rozpocząć się od owsa, ponieważ ma największe wymagania rolnicze. Kolejno pszenica, pszenżyto i jęczmień, który najlepiej gospodaruje wodą.

Odpowiedni termin = dobry plon?

Wykonanie siewu w odpowiednim terminie jest jednym z elementów plonotwórczych, pozwalających utrzymać plony na wysokim poziomie. Ponadto zboża jare wysiane wcześniej lepiej się ukorzeniają i krzewią, a także łatwiej znoszą okresy posuchy w późniejszych fazach rozwojowych. Warto cofnąć się o 2-3 lata wstecz, kiedy wiosna była bardzo sucha i tej wody znacznie brakowało. Wcześniej wysiane zboża lepiej wykorzystują zgromadzoną wodę w glebie i są również bardziej odporne na atak ze strony szkodników i chorób.

Ważna temperatura

Jednym z czynników decydujących o siewie jest temperatura – ale nie tylko powietrza, a przede wszystkim gleby. Nasiona zaczynają kiełkować już w temperaturze 2-3°C, ale dopiero przy temperaturze 5-6°C obserwuje się szybkie tępo kiełkowania. Jednak wiosna to też czas, kiedy poza promieniami słonecznymi ogrzewającymi stopniowo glebę pojawić mogą się okresowe przymrozki, ale nie należy się ich szczególnie obawiać. Jeśli nasiona umieszczone zostały w glebie na odpowiedniej głębokości, to krótkotrwałe przymrozki im nie zaszkodzą.

A więc, kiedy siać?

Optymalne terminy siewu zbóż jarych wskazywane przez IUNG oraz IHAR to:

  1. owies i pszenżyto jare 20–30 marca (do 3 IV)
  2. pszenica jara 20–30 marca (do 10 IV)
  3. jęczmień jary 20 marca – 5 kwietnia (do 10 IV)

 

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!