Rozwój cywilizacji na pewno ułatwia nam życie. Ciężko wyobrazić sobie dzień bez telefonu czy komputera. Programista, elektrotechnik, grafik komputerowy czy lekarz to tylko niektóre z zawodów cieszących się największą popularnością. Spośród wielu czynników na jakie młodzież zwraca uwagę podczas wyboru zawodu są korzyści finansowe jakie pozwala osiągnąć wykonywanie danego zawodu. Niestety zawód rolnika jest przez wielu niedoceniony i w świadomości części społeczeństwa w ogóle niepotrzebny. Na wczesnych etapach nauki szkolnej wielokrotnie pada pytanie : „Kim chciałbyś zostać w przyszłości?” Nikogo nie dziwią odpowiedzi: strażakiem, policjantem, lekarzem czy prawnikiem. Dzieci posiadają niepowtarzalną chęć poznawania świata. Wczesne lata nauki to okres, podczas którego dzieci poznają świat i zaczynają kreować swoje poglądy.

Zawód rolnika jest zawodem wymagającym wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim pasji do wykonywanej pracy. Niejednokrotnie mówi się, że to fabryka pod chmurką, najbardziej ze wszystkich branż uzależniona od warunków atmosferycznych. Susze, ulewne deszcze, silne wiatry to zjawiska z którymi rolnicy muszą mierzyć się każdego roku. Pomimo wielu przeciwności i niesprzyjających warunków, i tych pogodowych, ale również gospodarczych, rolnicy wykonując swoją pracę, każdego dnia dbają o to, żebyśmy mieli co jeść.

Edukacja dzieci w kwestii produkcji żywności niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Młodych ludzi od najmłodszych lat powinno uczyć się szacunku do żywności i osób ją produkujących. Niejednokrotnie można spotkać chociażby na portalach społecznościowych z komentarzami, że rolnicy zabijają pszczoły, są przestępcami, którzy znęcają się nad zwierzętami. Niestety, jak w każdym zawodzie, tak i w tym znajdują się ludzie, którzy tak postępują. Takie rzeczy powinno się napiętnować i surowo karać. Jednakże, nie wolno generalizować tych zjawisk i stwierdzać, że rolnicy są źli. Niewątpliwie aktualne rolnictwo jest zupełnie inne niż 30 lat temu. Postęp technologiczny i biologiczny, dopłaty unijne i wzrost wykształcenia wśród młodych rolników spowodowały, że rolnictwo mocno się rozwinęło.

Rolnictwo kojarzy się tylko z pracą w polu czy hodowli zwierząt. Należy jednak pamiętać, że branża rolnicza to obszar z wieloma możliwościami znalezienia pracy. Cała sieć obsługi rolnictwa, tj. maszyny, środki ochrony roślin, nasiennictwo czy nawozy to działy, które wymagają specjalistów w swojej dziedzinie. Warto uczyć się tego zawodu, ponieważ bez niego nie ma przyszłości. Każdy z nas musi jeść, dlatego tak istotne jest edukowanie społeczeństwa od najmłodszych lat, że pracę rolnika trzeba szanować i doceniać.

Wieś przyciąga ludzi. To miejsce gdzie czas płynie wolniej, jest mniejsze zanieczyszczenie powietrza, mniejszy hałas, zgiełk. Biorąc powyższe pod uwagę nie można dziwić się, że ludzie coraz częściej wybierają takie miejsce do życia. Osoby napływowe są mile widziane na terenach wiejskich, jednakże powinny one pamiętać, że wieś to przede wszystkim miejsce gdzie rolnicy wykonują swoją pracę. Niektóre z prac niosą za sobą pewną uciążliwość, muszą być wykonywane wieczorem – opryski środkami ochrony roślin czy np. wywóz obornika skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Okres żniw to zwiększona liczba maszyn rolniczych na drogach. Osoby napływowe zanim zaczną pomstować na rolnikach powinny pamiętać, że to one przybyły na teren wsi i muszą dostosować się do reguł tam panujących. Rolnik pracuje dla dobra nas wszystkich.

Gospodarstwa rolne to teraz w wielu przypadkach przedsiębiorstwa. Gospodarz to przedsiębiorca, który wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, by produkować żywność. To zawód wymagający wielu umiejętności, ale przede wszystkim pasji. To zawód trudny i niebezpieczny, ale warto w niego inwestować. Bez rolnika i jego ciężkiej pracy nie ma żywności.

 

Zawód rolnika wiąże się również z wieloma wyrzeczeniami, wbrew pozorom wykonuje on prace cały rok, często przez cały dzień a nawet i w nocy, zwłaszcza w przypadku prowadzenia gospodarstwa o profilu zwierzęcym. Nie ma tutaj przypisanych ram czasowych. Okres letni, urlopowy i wyjazdowy to natomiast najbardziej intensywny okres w pracy rolnika – to czas żniw. Obowiązków jest bardzo dużo, natężenie pracy ogromne by wszystko zebrać w odpowiednim czasie i zadbać o pasze dla zwierząt czy sprzedaż dobrej jakości ziarna.

Praca na roli wiąże się również z dużym niebezpieczeństwem, na które rolnik narażony jest każdego dnia. Nieostrożność, pośpiech i brak skupienia podczas wykonywania codziennych obowiązków może doprowadzić do tragedii. Także kontakt z niebezpiecznymi substancjami tj. środkami ochrony roślin czy nawozami mineralnymi może doprowadzić do uszkodzenia zdrowia.

 

Niestety to wszystko nie przekonuje młodego pokolenia, by wiązać swoją przyszłość z rolnictwem. Często nawet młodzież, która pochodzi z rolniczej rodziny nie chcą dalej kształcić się w tym kierunku. Ważnym aspektem jest tutaj świadomość młodzieży, że rolnictwo to ważna i potrzebna branża. W celu zwiększenia zainteresowania nastolatków rolnictwem jest umożliwienie im  popracowania w tym, pokazania, jak wygląda zawód rolnika oraz inne dziedziny z nim powiązane. Najlepszym sposobem na to jest organizowanie przez szkoły rolnicze i uczelnie praktyk, staży oraz różnych projektów przy współpracy z firmami branżowymi i zaprzyjaźnionymi gospodarstwami. Pozwoli to na pokazanie jak wiele nowoczesnych technologii znajduje zastosowanie w tej branży, jak bardzo zmechanizowane i nowoczesne jest obecnie rolnictwo oraz że poza satysfakcją z pracy można również na nim zarabiać. Udział w takich stażach czy projektach pokaże, jak wygląda praca w branży rolniczej, ale również umożliwi zdobycie dodatkowej wiedzy, która w przyszłości zostanie wykorzystana przy pracy na swoim gospodarstwie czy zostanie doceniona przez pracodawców.

 

Warto zwrócić uwagę, że w polskim rolnictwie w ciągu ostatnich 30 lat nastąpiły pozytywne zmiany – przede wszystkim wzrosła produktywność polskiego rolnictwa. Mimo często niesprzyjającym warunkom klimatycznym gospodarstwa rolne w Polsce wytworzyły towary, których wartość globalna plasuje polskie rolnictwo na 7. pozycji wśród krajów Unii Europejskiej, zaraz za Niemcami, Francja czy Włochami. Pokazuje to, że jesteśmy jednym z największych producentów żywności w całej Unii. Jednym z wiodących towarów eksportowych są sery i twarogi, które stanowią blisko 40%. Podobnie jest w przypadku zbóż, można podkreślić ze 1/5 unijnego zboża pochodzi z naszego kraju. Niezależnie od zbiorów Polska eksportuje stosunkowo duże ilości ziarna zbóż. W przypadku produkcji świeżych produktów ogrodniczych również znajdujemy się w czołówce, zaraz po Hiszpani czy Francji. Jesteśmy liderem jeśli chodzi o produkcję jabłek, wiśni porzeczek czy marchwi, kapusty oraz buraków czerwonych.

Trzeba jednak zauważyć, że mimo wzrostu produktywność i postępu polskiego rolnictwa, nadal daleko nam do krajów przodujących. W dużym stopniu wynika to z rozdrobnienia polskich gospodarstw rolnych. Tylko nieco połowa gospodarstw w naszym kraju użytkuje nie więcej niż 5 ha, a prawie ¾ gospodarstw uprawia mniej niż 10 ha.

 

Gospodarstwa rolne w Polsce rozwijają się prężnie, następuje modernizacja, rozwój, wymiana sprzętu i możliwość jak największego zmechanizowania i ograniczenia pracy fizycznej. Duże dzieje się za sprawą dopłat bezpośrednich oraz wszelkich programów inwestycyjnych. Względem krajów Unii Europejskiej pracujący w rolnictwie w Polsce stanowią dużą grupę, jednak systematycznie ten odsetek pracujących systematycznie spada.

 

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!