Tuż przed pierwszym dzwonkiem w roku szkolnym 2022/23 odwiedziłem Marszew k. Pleszewa aby przekonać się na własnej skórze jak może wyglądać nowoczesna, rolnicza placówka edukacyjna z prawdziwego zdarzenia. Dzięki przejściu pod skrzydła Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2018 roku szkoła przeżywa rozkwit, który widać w powiększającej się bazie dydaktycznej, ale także zwiększającej się liczbie uczniów. Zwiedźmy wspólnie ją jeszcze raz!

 

Wchodzę do Szkoły głównym wejściem by za chwilę spotkać się z Panią Dyrektor. Na placu z tyłu szkoły trwają jeszcze ostatnie prace remontowe przed 1 września. Wita mnie informacja o wysokim miejscu szkoły w rankingu Perspektyw i informacja o przynależności szkoły do Sieci Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Dyrektorem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie jest Pani Grażyna Borkowska, która za chwilę opowie mi o ostatnich inwestycjach przeprowadzonych w Szkole. Nowoczesność w połączeniu z tradycją i wielopokoleniowym charakterem placówki powoduje, że z roku na rok zwiększa się liczba uczniów rozpoczynających naukę w murach szkoły. Obecnie uczą się w jednym z 4 zawodów: Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Technik Weterynarii, Technik Architektury Krajobrazu, Technik Technologii Żywności. Co ciekawe pomimo 65 letniej rolniczej tradycji szkoły od kilku lat nie ma Technika Rolnika, ten jak mówi Pani Dyrektor został kilka lat temu wyparty przez pozostałe kierunki i tak już zostało.

 

Nowoczesna hala

Idziemy zwiedzać! Pawilon szkoleniowo-dydaktyczny jest najmłodszym dzieckiem szkoły. Został oddany w grudniu 2021 r. Hala przyciąga wzrok, a moją uwagę zwraca pomysłowy system oznaczeń wejść dzięki czemu łatwo poruszać się po obiektach. W perspektywie 5 lat obok powstaną kolejne obiekty, gdzie pod dachem będzie można wykonywać zabiegi uprawowe. Dyrekcja chce pobudować również nową salę gimnastyczną. Postawiony od nowa budynek ma służy głównie Mechanizatorom.

Do hali mogą wjechać maszyny o masie 30t, a diagnoza nawet największych kombajnów nie stanowi problemu. Każdy nowo oddany budynek ma niezależny system ogrzewania z piecem gazowym. Pozwala to utrzymać temperaturę w zimie na poziomie 20-22 °C, choć zwykle jest to 17-18 °C. Nie ma mowy o tym, że uczniowie marzną, a praca w takich warunkach to czysta przyjemność. System ogrzewania jest tak skonstruowany, że nie powoduje hałasu co jest ważne w czasie prowadzenia zajęć.

Wicedyrektor Szkoły, Pan Sebastian Trawiński, prezentuje salę dydaktyczną z której korzystają uczniowie Technikum Mechanizacji i Agrotroniki oraz Szkoły Branżowej. Po wstępnym omówieniu tematu uczniowie z nauczycielem przechodzą na halę wykonywać konkretne zadanie.

 

Nie brakuje ciągników

Szkoła posiada 11 ciągników, z których uczniowie korzystają i na których uczą się zawodu. Największy i najnowszy model z Marszewskiej Stajni to w pełni wyposażony New Holland T7 warty ponad 500 tyś. zł!

Nie zabrakło także klasyków. Najmniejszy model to Ursus C-330 z 1978r. W nowych murach hali prezentuje się pięknie. Ta część hali jest tak urządzona, że równocześnie można przeprowadzać 3 egzaminy zawodowe prowadzone na identycznych ciągnikach rolniczych.

Na hali zaparkowany był także Zetor 5320. Do tej części pawilonu mogą wjeżdżać pojazdy do masy 12 t. Spaliny wyciągane są na zewnątrz, a uczniowie mają do dyspozycji również salkę dydaktyczną.

Nawet kilkudziesięcioletnie ciągniki można adaptować do wymogów precyzyjnego rolnictwa. Wicedyrektor prezentuje mi specjalne nakładki które pozwalają montować system automatycznego sterowania kierownicą do jednego z 10 ciągników będących na wyposażeniu szkoły.

W tej skrzyni znajduje się podłokietnik ciągnika z całym osprzętem, który służy uczniom do nauki obsługi nowoczesnych maszyn. Wszystko co najważniejsze znajduje się pod ręką.

Na pierwsze uruchomienie czeka zakupiona stacja diagnostyczna do pomp i wtrysków paliwowych. Pozwoli uczyć się zasady działania i regulacji nowoczesnych systemów paliwowych

W hali jest również dział obróbki ręcznej. Na ten moment są jeszcze stare stoły ślusarskie ale za chwile powinny pojawić się nowe.

Jednym z kierunków będących w ofercie Marszewskiej Szkoły jest Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej. Pomimo, że w tym roku nie było wystarczającej liczby chętnych z pomocy dydaktycznych korzystają również uczniowie agrotroniki.

Uczniowie Technikum Mechanizacji swoje praktyki zawodowe odbywają w liczących się na rynku zakładach związanych z maszynami rolniczymi: Zetor, New Holland, Agri Rami. Dobra praktyka to taka, która jest przede wszystkim poza własnym gospodarstwem. Każdego roku także grupa kilkunastu osób wyjeżdża na zagraniczne praktyki zawodowe, głównie do Niemiec.

 

Weterynaria dla każdego

Wspólnie z Wicedyrektorem przechodzimy do kolejnego budynku, w którym większość swoich zajęć mają uczniowie Weterynarii. Przedmioty zawodowe prowadzone są na jednym piętrze, a przedmioty ogólne jak j. polski w głównym budynku szkoły.

Do nauki wykorzystuje się wiele fantomów ale także uczniowie pracują z własnymi zwierzętami, które mogą kąpać, czesać i zwyczajnie pielęgnować.

W szkole prowadzone są także kursy inseminacyjne, a w nauce przydatne są fantomy.

Przyszłość to automatyzacja, także ta w rolnictwie. Uczniowie architektury krajobrazu wykorzystają w nauce specjalne stanowisko umożliwiające pielęgnacje roślin za pomocą robota. Uczą się narzędzi, które za 10-20 lat mogą stać się powszechne.

Nie zabrakło także drukarek 3D. W czasie zajęć tworzone są projekty, które następnie można powołać do życia.

Technologia żywienia

A tu już królestwo technologów żywności. Pizza, ciasteczka, pączki które tutaj wypiekają uczniowie smakują całej szkole. Sala została oddana do użytku 1,5 roku temu i jest tak urządzona by można tutaj było przeprowadzać egzaminy zawodowe na 3 identycznych stanowiskach. Praca w takich warunkach to czysta przyjemność.

Jeżeli Technologia Żywności to także Chemia. Uczniowie mają do dyspozycji leciwe, ale bardzo dobrze wyposażone laboratorium.

Internat

To co przyciąga coraz większą liczbę uczniów do Marszewa to świetnie wyposażony i komfortowy Internat. Pokoje są duże, 4-osobowe, każdy znajdzie przestrzeń dla siebie. W tym roku szkolnym zamieszka w nim ponad 70 uczniów, a dyrekcja spodziewa się, że w kolejnych latach ta liczba będzie się zwiększać.

Mieszkańcy internatu do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię.

Jest też miejsce by odpocząć od nauki..

….albo obejrzeć wspólnie telewizję.

Zdjęcie główne budynku pochodzi z oficjalnej strony szkoły.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie | Nowoczesna szkoła z tradycjami

Adiunkt w Katedrze Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od urodzenia związany ze wsią i rolnictwem. Interesuje się zmianami zachodzącymi w krajobrazie rolniczym. Prowadzi zajęcia związane z ochroną przyrody, agroekologią, technologią upraw rolniczych. Miłośnik ptaków i majsterkowania

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!Cancel reply