Program Wymiany Młodych Rolników Polska – Teksas kierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Głównym zadaniem programu jest przekazanie młodym rolnikom wiedzy oraz doświadczenia, które może być przydatne w dalszej pracy na gospodarstwie. Program realizowany jest zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych – w tym samym czasie polska młodzież wylatuje do pracy na fermie w Teksasie, a młodzież z Teksasu przyjeżdża na polskie gospodarstwa.

Jak podaje Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, celem programu jest:

„1. Zdobycie wiedzy na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych

  1. Wymiana informacji na temat polityki rolnej i praktyki, badań i technologii w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych
  2. Pogłębienie współpracy pomiędzy organizacjami producentów rolnych, uczelniami, administracją w Polsce i w Teksasie
  3. Budowanie dobrych relacji i współpracy pomiędzy Polską i Teksasem.

Głównymi założeniami programu są:

  1. Pobyt w gospodarstwie rolnym i pomoc w codziennych pracach oraz zajęciach rodziny goszczącej
  2. Zdobycie doświadczenia dot. produkcji, polityki rolnej oraz ekonomii
  3. Udział w spotkaniach z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu, uczelni o profilu rolniczym w celu pogłębienia wiedzy na temat rolnictwa oraz produkcji rolnej w goszczącym kraju
  4. Poznanie tradycji, historii, kultury, zwiedzania miejsc historycznych i zabytków”.

Realizatorem opisywanego programu, z polskiej strony, jest Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Z kolei ze strony amerykańskiej – Teksas A & M University i TALL Program.

Pierwsze dni w Teksasie

Pierwsze dwa dni wyjazdu zostały poświęcone na zapoznanie się polskich młodych rolników z teksańskim rolnictwem. Odbywały się różne spotkania z teksańskimi politykami oraz urzędnikami, np. z Johnem Scottem, który pełni funkcję sekretarza stanu Teksas, Jasonem Fearneyhough, który jest zastępcą komisarza oraz z Dyrektorem ds. marketingu w Teksańskim Departamencie Rolnictwa, Panią Jean Lonie. Tematy, które zostały poruszone podczas spotkań to m.in. skala produkcji rolniczej w Teksasie, amerykański rynek wołowiny, dostępność wody oraz zarządzanie jej zasobami, a także rośliny GMO i rolnictwo ekologiczne.

W trakcie drugiego dnia uczestnicy programu mogli zobaczyć kampus Uniwersytetu A&M, a także Muzeum Prezydenta Georga Busha, który przed objęciem funkcji Prezydenta w USA, objął funkcję gubernatora stanu Teksas. W dalszej części dnia w miejscowości Anderson przewidziano spotkanie z lokalnym szeryfem oraz pod jego okiem można było spróbować strzelania z broni automatycznej.

Rodzina goszcząca

W trzecim dniu pobytu wszyscy uczestnicy Programu poznali swoje rodziny goszczące – moją była Kacy i Scott Frazier, którzy mieszkają w Champan Ranch. Miejscowość ta położona jest tuż nad Zatoką Meksykańską, około 40 min jazdy od Corpusu Christi. Znacznie większe miasto jakim jest San Antonio, położone jest dalej, już o około 2,5 godziny jazdy

Zdjęcie 1. Położenie miejscowości Chapman Ranch (źródło: googlemaps)

Kacy jest księgową i prowadzi własne biuro rachunkowe, natomiast Scott odpowiada głównie za farmę na której uprawiana jest kukurydza, sorgo na ziarno oraz bawełna. Dodatkowo mają kilka krów, konie, kozy i kury. Poza biurem rachunkowym i ranchem, są właścicielami firmy ubezpieczeniowej.

Przez ponad 4 tygodnie pobytu miałam okazję użytkować nowoczesny sprzęt rolniczy, jakim był m.in. opryskiwacz czy kombajn, ale również dowiedzieć się interesujących rzeczy dotyczących uprawy, przede wszystkim bawełny.

Uprawa kukurydzy

Kukurydza ziarnowa, tak jak w większości części stanu, siana jest w lutym. Zbiór odbywa się w pierwszej połowie lipca. Podobnie też jest w przypadku gospodarstwa Kacy i Scotta. Kukurydza została zasiana w drugiej połowie lutego, jednak ze względu na dotkliwą suszę właściciel zdecydował o jej zbiorze w drugiej połowie lipca. W tym roku, jej wysokość mieściła się w granicy 160 – 170 cm, natomiast długość kolby wynosiła 12-15 cm. Farmerzy z Teksasu i innych południowych stanów pod pojęciem gotowości do skoszenia rozumieją ziarno o wilgotności maksymalnie 15 – 15,5%, którego nie potrzeba dodatkowego dosuszać, aby móc przechowywać. Przed początkiem sezonu żniwnego cechą charakterystyczną kolb jest sposób zwisania, tak jakby miały spaść na ziemię. Średni plon suchej kukurydzy z hektara kształtuje się na poziomie 7 ton. W miejscach, w których nie wykorzystuje się deszczowni rolnicy zbierają od 2 do około 6 ton kukurydzy z hektara. W gospodarstwie w którym byłam nie stosuje się nawadniania w postaci deszczowni. Ze względu na panującą suszę, w tym roku rolnik zebrał 2 tony kukurydzy z hektara.

Uprawa sorga

Uprawa sorga tak naprawdę jest bardzo podobna do uprawy kukurydzy. W Teksasie siew sorga przypada na drugą połowę lutego. Natomiast zbiór dokonywany jest pod koniec lipca po uprzedniej desy     kacji. W gospodarstwie na którym byłam, do desykacji      wykorzystywano Roundup i 7 dni po wykonanym zabiegu rozpoczynał się zbiór sorga. Zebrane ziarno bezpośrednio z pola trafiało na ciężarówkach do punktu skupowego. Po zbiorze zarówno kukurydzy, jak i sorga wykonywana jest orka, ale tylko na głębokość maksymalnie 25 cm ze względu na rurociągi, w których transportowana jest ropa z szybów naftowych.

Uprawa bawełny

Bawełna jest popularną rośliną w stanach południowych i zachodnich, tj. Teksas, Kalifornia, Arizona, Mississippi, Arkanas i Luizjana. Należy zauważyć, że Stany Zjednoczone zajmują pierwsze miejsce na świecie w eksporcie tej rośliny, z kolei trzecie miejsce pod względem produkcji, zaraz po Chinach i Indiach. W gospodarstwie, gdzie miałam okazję wizytować,      to właśnie bawełna była najbardziej dochodową rośliną.

Jak mówił rolnik, siew nasion bawełny odbywa się między końcem lutego, a początkiem marca. Po wschodach przeprowadza się napowietrzanie systemu korzeniowego oraz opryski herbicydowe. W czerwcu rośliny bawełny zaczynają kwitnąć, po czym następuje zawiązywanie się torebek nasiennych, tak by w połowie lipca zaczął pokazywać się już białych puch. Gdy około 60-70% torebek jest już otwartych odbywa się desykacja. Po około tygodniu, maksymalnie do dwóch tygodni od oprysku rozpoczyna się zbiór bawełny specjalnym kombajnem, który ścina bawełnę, a następnie prasuje ją w duże bele. Takie baloty przewożone są do specjalnej fabryki, która rozdziela włókna od nasion. Włókna sprzedawane są przez rolnika, natomiast nasiona mogą służyć np. jako pasza dla krów.

 

Bydło rasy Brahman

Bydło rasy Brahman odznacza się wysoką jakością wołowiny. Mają mocną i silną budowę. Widoczny jest również dobrze zaznaczony garb w okolicach kłębu. Inną cechą, która odznacza tę rasę są długie, opadające uszy. Jeśli chodzi o kolor ich umaszczenia to występują o szarej maści, czerwonej, brązowej ale również czarnej. Bydło rasy Brahman jest przede wszystkim niezwykle odporne na ciepło. To właśnie gęsta sierść praktycznie w ogóle nie przepuszcza promieni słonecznych, dzięki czemu nie ma problemu z przegrzewaniem się krów. Ta cecha sprawia, że doskonale rasa ta sprawdza się w gorącym klimacie, który występuje w Teksasie.

Na farmie Kacy i Scotta utrzymywane jest około 50 sztuk bydła rasy Brahman. Krowy same przebywają na polu, które otoczono pastuchem (pole oddalone od miejsca zamieszkania około 50 min jazdy samochodem osobowym). Ich podstawowym pokarmem jest rosnąca tam trawa. Natomiast wraz z właścicielem raz na 2-3 dni dowoziliśmy około 25-30 kg paszy. Wodę pobiera się w specjalny zbiornik z pobliskiego stawu.

Podsumowanie

Program Wymiany Młodych Rolników Polska – Teksas, jak już wcześniej wspomniałam, przeznaczony jest dla osób poniżej 30-stego roku życia, a ich przyszłość będzie wiązać się z rolnictwem i gospodarstwem rolnym. Głównym zadaniem programu jest przekazanie wiedzy oraz doświadczenia, które może być przydatne w dalszej pracy na gospodarstwie.

Do Programu zgłosiłam się w 2020 roku, jednak ze względu na pandemię COVID-19 wyjazd do Teksasu został odwołany. Wyjechać udało się dopiero w 2022 r. Dzięki udziałowi mogłam dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy na temat teksańskiego rolnictwa. Pobyt u rodziny goszczącej pozwolił mi zgłębić wiedzę na temat uprawy kukurydzy, sorga oraz bawełny. Program Wymiany Młodych Rolników to nie tylko pokazanie „innego rolnictwa”, ale to również miły czas spędzony u rodziny goszczącej.

Rolniczka z pasji i wykształcenia. Od najmłodszych lat związana z tematyką rolnictwa ze względu na prowadzone przez rodziców gospodarstwo rolne. Aktualnie zajmuje się tematyką łowiectwa oraz analizą sytuacji na rynku rolniczym.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!Cancel reply