W minione niedzielne popołudnie, kiedy pogoda była jeszcze bardzo przyjemna, wybrałam się w pewne urokliwe miejsce, na łono natury, gdzie królował piękny kolor i przyjemny zapach. Jak nie trudno się domyślić.. przepadłam! Jesteście ciekawi co to za miejsce i gdzie się znajduje?

Mowa oczywiście o lawendowym polu w przepięknych Lawendowych Zdrojach w Pakszynie w Wielkopolsce (dokładnie na trasie Września – Gniezno). To urokliwe miejsce, gdzie w 2012 roku na 1,5ha posadzono około 18tys. sadzonek dwóch odmian lawendy: lavandula augustifolia oraz lavandula x intermedia.

Plantacja lawendy w Pakszynie należy do największych w Polsce i obecnie zajmuje powierzchnię 1 ha i liczy ok. 17 tyś. sadzonek.

Możliwość zwiedzania

Przepiękną plantację w Pakszynie można oczywiście zwiedzać, a wejście na jej teren jest bezpłatne. Można robić zdjęcia i podawać dalej, że takie urokliwe miejsce mamy w Wielkopolsce!

Lawenda kwitnie w czerwcu i lipcu, a sezon lawendowy tak naprawdę otwarty zostaje wraz z rozkwitem pierwszego kwiatka i kończy ścięciem ostatniego krzewu.

Lawendowe Zdroje są czynne codziennie w godzinach od 10.00 do 21.00

Przy plantacji czynny jest sklepik rękodziełami i mała kawiarenka otwarta tylko w sezonie, której specjalnością są lawendowe przysmaki np. lody i lemoniada – KONIECZNIE TRZEBA SPRÓBOWAĆ!

Na plantację lawendy można się wybrać indywidualnie, ale również całą rodziną czy zorganizowaną grupą.

Do dyspozycji zwiedzających jest również suszarnia, gdzie suszy się lawendę oraz destylarnie, gdzie pozyskuje się olejek lawendowy, a wokół plantacji znajdują się ławeczki i siedziska, które pozwalają na odpoczynek i możliwość napawania się widokiem lawendowych roślinek!

Uwaga!: W czasie kwitnienia lawendy na polu jest bardzo dużo pszczół, trzmieli, bąków i innych owadów. Osoby uczulone nie powinny zbliżać się do kwitnących kwiatów, a pozostali zachowują ostrożność, należy spokojnie przechadzać się pomiędzy ścieżkami i nie łapać owadów.

Właściwości lawendy

Ta niewielka krzewinka o pięknym kolorze i cudownym zapachu ma wiele właściwości, nie tylko ozdobnych, ale kosmetycznych, kulinarnych i leczniczych.

Dobroczynne właściwości lawendy:
– relaksujące
– uspokajające (wzmaga spokój wewnętrzny)
– antyseptyczne
– bakteriobójcze i grzybobójcze
– działa pobudzająco przy ociężałości umysłowej i zmęczeniu psychicznym
– stymuluje pracę układu nerwowego
– wspomaga system odpornościowy
– zapobiega infekcjom i powstawaniu blizn (przy oparzeniach i zranieniach)
– odstrasza owady i pajęczaki
– łagodzi ukąszenia
– świetna przyprawa do mięs i deserów

Lawenda i jej wymagania

Uprawa lawendy jest bardzo trudna, głównie ze względu na to, że wymaga pracy ręcznej.

Wymagania przy uprawie lawendy to również:
– stanowisko najlepiej słoneczne (południowe)
– gleba wapienna, przepuszczalna (nawet piach)
– nie znosi gleby podmokłej i kwaśnej
– nie wymaga nawożenia i ochrony
– swój piękny kulisty kształt zawdzięcza cięciu

Piękne i urokliwe miejsce do spędzenia wspólnie czasu! Serdecznie polecam.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!Cancel reply