W niedzielę 5 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w Sali Ziemi odbyła się gala konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021. Tegoroczna edycja odbyła się w szczególny dzień dla rolników, gdyż tego dnia przypadały Zielone Świątki.

Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a rolników do udziału zgłaszają m.in. Rady Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej. To jedno z wyjątkowych przedsięwzięć w skali kraju i regionu, które promuje wielkopolskie rolnictwo.

Wielkopolskie rolnictwo charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, innowacyjnością dbałością o jakość wytwarzanych produktów oraz troską o zachowanie charakteru obszarów wiejskich. Rolnicy z Wielkopolski od dziesięcioleci znajdują się w czołówce producentów trzody chlewnej, wołowiny, mleka, jaj. Wielu z nich z pokolenia na pokolenie przekazuje szacunek i pasję do uprawy roli swoim następcom. Mimo licznych przeciwności związanych z występowaniem wirusa ASF, wysokich cen paliwa i nawozów czy suszy Wielkopolscy Rolnicy osiągają znakomite rezultaty i rozwijają swoje gospodarstwa. Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” jest doskonałą okazją do podziękowania wszystkim rolnikom za ich trud i troskę o to by na naszych stołach nigdy niczego nie zabrakło – mówił podczas gali finałowej Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa.
To już 20 edycja konkursu. W dotychczasowych edycjach, na 1300 rolników biorących w nim udział, statuetką nagrodzono 195 – wyróżniających się wysokim poziomem produkcji rolniczej, a także stosowaniem nowoczesnych technologii oraz dobrą organizacją pracy i estetyką gospodarstw.

Kto może wziąć udział?

Do konkursu mogą przystąpić rolnicy, którzy prowadzą swoje gospodarstwo rolne od przynajmniej 7 lat i są producentami: rolniczych surowców i żywności nieprzetworzonej oraz przetworzonej, warzyw, owoców i roślin ozdobnych, materiału hodowlanego i zarodowego, materiału siewnego i szkółkarskiego, wikliny, trzciny, roślin leczniczych i innych.

Najlepszych wielkopolskich rolników wyłoniła Kapituła Konkursowa, które przewodniczy prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, reprezentujący Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” to inicjatywa, która pokazuje jak zmienia się obraz wielkopolskiej wsi. Rozwój gospodarstw przez wdrażanie nowych technologii na wielu płaszczyznach ich funkcjonowania pokazuje, że wielkopolscy rolnicy idą z duchem czasu i są konkurencyjni na rynkach krajowych oraz zagranicznych. Kapituła konkursowa wizytując gospodarstwa docenia starania rolników o rozwój nie tylko w sferze gospodarczej, ale także estetykę prowadzonych gospodarstw będących wizytówką gospodarza – mówił prof. Grzegorz Skrzypczak przewodniczący kapituły konkursowej.

Ilu rolników wybrano?

W tegorocznej edycji zgłoszono 45 gospodarstw, z których kapituła zakwalifikowała 20. Gospodarstwa te prezentowały wysoki poziom produkcji rolniczej, odznaczali się dobrą organizacją pracy oraz przejawiali troskę o środowisko naturalne. Ponadto stosowali nowoczesne technologie i uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne.

Nominowani do Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021:
1. Izabela i Tomasz Andrzejewscy – gmina Brudzew (powiat turecki)
2. Marzena i Henryk Cuper – gmina Godziesze (powiat kaliski)
3. Monika i Rafał Gierz – gmina Bralin (powiat kępiński)
4. Grażyna i Hieronim Gryczyńscy – gmina Pobiedziska (powiat poznański)\
5. Dorota i Jacek Januszewscy, Agnieszka i Jerzy Januszewscy – gmina Złotów (powiat złotowski)
6. Elżbieta i Tomasz Jazdon – gmina Siedlec (powiat wolsztyński)
7. Mirosława i Jerzy Karowscy – gmina Białośliwie (powiat pilski)
8. Anna i Andrzej Kopydłowscy – gmina Miasteczko Krajeńskie (powiat pilski)
9. Elżbieta i Józef Kurzawa, Renata i Krzysztof Kurzawa – gmina Przykona (powiat turecki)
10. Tomasz Leszczyński – gmina Kłodawa (powiat kolski)
11. Ilona i Marek Michalakowie – gmina Rychwał (powiat koniński)
12. Jolanta i Piotr Mielke – gmina Zakrzewo (powiat złotowski)
13. Krystyna i Piotr Mizerni – gmina Kramsk (powiat koniński)
14. Sylwia i Piotr Nogajowie – gmina Murowana Goślina (powiat poznański)
15. Beata i Mariusz Nowaccy – gmina Gostyń (powiat gostyński)
16. Magdalena i Bartosz Przybylscy – gmina Niechanowo (powiat gnieźnieński)
17. Izabela i Zbigniew Stajkowscy – gmina Kłecko (powiat gnieźnieński)
18. Maria i Sebastian Staszak – gmina Grodziec (powiat koniński)
19. Marlena i Mariusz Wiza – gmina Borek Wielkopolski (powiat gostyński)
20. Sylwia i Piotr Zawiasa – gmina Mycielin (powiat kaliski).
Gratulacje nominowanym złożyli: Marszałek Krzysztof Grabowski w imieniu samorządu województwa, prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak w imieniu kapituły konkursu oraz Prezes WIR Piotr Walkowski w imieniu samorządu rolniczego.
Oprócz dyplomów gratulacyjnych, nominowani otrzymali od Izby vouchery na wymianę osłon wałów teleskopowo-przegubowych.

Kto otrzymał tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku?

Wśród laureatów, którzy otrzymali statuetkę siewcy znalazło się 10 gospodarstw!
A tak prezentuje się owa dziesiątka:
Elżbieta i Tomasz Jazdon – gmina Siedlec (powiat wolsztyński)
Grażyna i Hieronim Gryczyńscy – gmina Pobiedziska (powiat poznański)
Sylwia i Piotr Zawiasa – gmina Mycielin (powiat kaliski)
Elżbieta i Józef Kurzawa, Renata i Krzysztof Kurzawa – gmina Przykona (powiat turecki)
Marlena i Mariusz Wiza – gmina Borek Wielkopolski (powiat gostyński)
Magdalena i Bartosz Przybylscy – gmina Niechanowo (powiat gnieźnieński)
Tomasz Leszczyński – gmina Kłodawa (powiat kolski)
Krystyna i Piotr Mizerni – gmina Kramsk (powiat koniński)
Beata i Mariusz Nowaccy – gmina Gostyń (powiat gostyński)
Izabela i Zbigniew Stajkowscy – gmina Kłecko (powiat gnieźnieński)

Laureaci otrzymali tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku, statuetkę Siewcy, a także nagrodę finansową w wysokości 15 tysięcy złotych.

W imieniu nominowanych i laureatów Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021 podziękowania przekazał Pan Zbigniew Stajkowski, Wiceprezes Zarządu WIR. Do podziękowań dołączył także Pan Tomasz Jazdon.

Specjalne wyróżnienie!

Podczas tegorocznej edycji konkursu po raz pierwszy przyznano osobne wyróżnienie w postaci Nagrody Specjalnej. Otrzymali ją Bronisława i Jan Chlasta – rolnicy z Nowych Skalmierzyc w powiecie ostrowskim, którzy całe swoje życie poświęcili rolnictwu i działalności okołorolniczej. Pan Jan w tym roku wyjechał w pola po raz 70! To przedsiębiorca, społecznik, działacz samorządu rolniczego, siła tradycji i symbol przywiązania do ziemi. Zaangażowany na rzecz swojej miejscowości oraz Gminy Nowe Skalmierzyce.

Źródło fot. Wielkopolska Izba Rolnicza

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!Cancel reply