Luty to miesiąc, w którym rolnicy intensywnie przygotowują się do nadchodzącego sezonu wiosennego. Choć zima jeszcze trwa, to już teraz warto zadbać o odpowiednie nawożenie roślin, przegląd maszyn oraz dopilnowanie wszelkich formalności związanych z działalnością rolniczą. O czym powinni pamiętać rolnicy w lutym?

Program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od 1. do ostatniego dnia lutego. W niektórych powiatach – tam, gdzie nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C -jest już możliwość stosowania nawozów zawierających azot. Na specjalnej mapie publikowanej codziennie od 1 do 28 lutego umieszczony jest wykaz powiatów, w których możliwe jest nawożenie azotem. Kolor żółty oznacza zezwolenie na zastosowanie azotu w oziminach i użytkach zielonych, a kolor zielony w uprawach jarych. Mapka dostępna jest pod adresem https://agrometeo.imgw.pl/html/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.html. Warto na bieżąco śledzić stronę, po to aby odpowiednio wcześnie móc ruszyć z nawożeniem azotowym i zasilić swoje rośliny.

 

W terminie do 28 lutego, rolnicy, którzy chcą odzyskać podatek akcyzowy zawarty w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej powinni złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych. Do wniosku dołącza się faktury VAT (lub ich kopie) stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2024 r. do 31 stycznia 2025 r. Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2025 r. wynosi 160,60 zł x ilość ha użytków rolnych (110 litrów x 1,46) oraz w przypadku hodowców zwierząt dodatkowo:

  • 58,40 zł x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła, owiec, kóz i koni oraz
  • 5,84 x średnia liczba dużych jednostek przeliczeniowych świń,

Posiadacz zwierząt musi wcześniej wystąpić do Agencji z wnioskiem o wydanie informacji o liczbie DJP posiadanych zwierząt. Od tego naboru istnieje możliwość zawnioskowania o wydanie informacji zarówno stacjonarnie, w biurze powiatowym ARiMR jak i za pośrednictwem portalu IRZ plus. Dotacje wypłacane będą w terminie od 1 do 30 kwietnia.

Do 28 lutego rolnicy, którzy hodują świnie, bydło, owce, kozy, konie lub drób i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka wystąpienia co najmniej jednej z chorób zakaźnych, mogą ubiegać się w o refundację 70 proc. opłaconej składki. Aby ubiegać się o dopłatę, rolnicy muszą dysponować nieruchomością oraz zawrzeć polisę obejmującą ubezpieczenie co najmniej: 1000 sztuk rzeźnych: kurcząt, gęsi, kaczek, perlic, indyków lub drobiu mięsnego; 14 sztuk świń lub 4 sztuk bydła, owiec, kóz lub koni od wystąpienia co najmniej jednej choroby z takich jak: pryszczyca, klasyczny pomór świń, afrykański pomór świń, wysoce zjadliwa grypa ptaków, afrykański pomór koni, księgosusz, pomór małych przeżuwaczy, choroba pęcherzyka świń, choroba niebieskiego języka, ospa owiec lub ospa kóz, gorączka doliny Rift, choroba guzowatej skóry bydła, pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej, wenezuelskie wirusowe zapalenia mózgu i rdzenia koni, choroba krwotocznej zwierzyny płowej, zaraza płucna bydła, rzekomy pomór drobiu, gruźlica bydła, bruceloza bydła (abortus), bruceloza owiec i kóz (B. melitensis), wąglik, wścieklizna, bąblowica,  choroba przenośnych gąbczastych encefalopatii, kampylobakterioza, listerioza, salmonelloza odzwierzęca, włośnica, szczepu E. coli wytwarzającego werotoksynę, zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła (otrętu bydła), wirusowa biegunka bydła, choroba mętwikowa bydła, zaraza rzęsistkowa bydła, enzootyczna białaczka bydła, gorączka Q, paratuberkuloza. Wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie za pośrednictwem formularza udostępnionego na PUE ARIMR.

Coraz mniej czasu pozostało na odbycie szkolenia z metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Dotyczy to każdego, kto w 2024 r. ubiegał się jakąkolwiek płatność w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt bez względu na wybrany wariant czy praktykę. Szkolenie należy odbyć do 14 marca 2025 roku, a zaświadczenie o jego ukończeniu trzeba złożyć do ARiMR do 21 marca 2025 r. Nie wywiązanie się z tego obowiązku będzie wiązało się z karą w wysokości obcięcia 30% należnej płatności dobrostanowej. Szkolenie jest bezpłatne, odbywa się w formie stacjonarnej, internetowego webinarium lub samodzielnego szkolenia online -organizują je Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) oraz wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR).

Choć luty to jeszcze zimowy miesiąc, dla rolników jest to czas intensywnych przygotowań do nowego sezonu. Odpowiednie nawożenie, przegląd sprzętu oraz dopilnowanie terminów administracyjnych pozwolą na sprawne rozpoczęcie prac polowych wiosną. Warto już teraz zaplanować wszystkie niezbędne działania, aby zapewnić sobie dobry start w nowym sezonie wegetacyjnym.

Weidemann 1190e imp – ładowarka, która podąża za operatorem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dziesięć + trzynaście =