Choinka stała się nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Wśród mieniących się barwami tęczy Mikołajów, reniferów i szopek rozczulających nasze serca znajduję się i ona. Pokryta dekoracjami, otoczona prezentami, jedna z głównych gwiazd wieczoru. Które gatunki drzew najczęściej towarzyszą nam podczas tych zimowych dni? I jaką drogę muszą one przejść, aby objąć to szczególne stanowisko?

Jak podają pracownicy Lasów Państwowych w Polsce szczególną popularnością cieszą się sosny, jodły oraz świerki. Każde z nich posiada wiele odmian. W granicach naszego kraju, w warunkach naturalnych, spotkać możemy jodłę pospolitą, świerk pospolity oraz sosnę zwyczajną.

Kandydatka numer jeden – jodła

Zwykło się rzec, że piękno wymaga wysiłku i choć w przypadku debat dotyczących ludzkiej urody można przedstawić argumenty za i przeciw, tak w przypadku hodowli jodeł nie jest to tak proste. Abies alba Mill, inaczej mówiąc, jodła pospolita ulubowała sobie półcień, okraszony wysoką wilgotnością. Idealnymi warunkami do rozwoju są dla niej także żyzne, gliniaste gleby od lekko kwasowego do zasadowego pH. Łatwo absorbuje zanieczyszczone powietrze  ̶  z negatywnymi skutkami, nie lubi niskich temperatur oraz suszy. Częste podlewanie, dbanie o jak najmniejszą amplitudę temperatur są dla niej bardzo korzystne. Ciężko przyrównać ją do kaktusa, który zadomowi się w niemalże każdych warunkach. Abies nordmanniana, powszechnie znana jako jodła kaukaska, gość specjalny w wielu domach, nie odbiega daleko od rodziny. Gatunek ten potrzebuje dużej dostępności słońca i wody, większej niż w przypadku jodły pospolitej, podobnie jak wcześniej wspomniana kuzynka, preferuje żyzne, gliniaste gleby, jednak optymalny dla niej poziom odczynu mieści się pomiędzy lekko kwaśnym a kwaśnym.

Bardziej ugodowa kandydatka? Kilka słów o sośnie

Pora uspokoić pasjonatów ogrodnictwa przerażonych wymaganiami, jakie stawia sobie jodła. Choć pochodzą z tej samej rodziny sosnowatych, Pinus sylvestris nie dorównuje jodle swoimi wymaganiami. Lekko kwaśna, wilgotna gleba oraz nasłonecznione stanowisko to jedyne kryteria, które najlepiej spełniać, chcąc zaprzyjaźnić się z tym drzewkiem. Odporna na różnice temperatur, zanieczyszczenia, prawdziwa “strongwoman”. Sosna zwyczajna przystała na warunki oferowane przez nasz klimat, dzięki czemu w naturalnych warunkach możemy spotkać ją niemalże w całym kraju.

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta? Czyli jak świerk prezentuje się wśród swoich rywalek

Hodowla Picea abies, drzewa znanego także jako świerk pospolity, nie wydaje się skomplikowana. Słoneczne stanowisko o żyznej glebie, najlepiej z obojętnym odczynem to podstawowe warunki, których wymaga świerk pospolity. Brzmi znajomo? Za swoją obronę może obrać zdolność do wytrzymywania suszy oraz gleb z odczynem poniżej 5 pH (bardzo kwasowy) i powyżej 8 (bardzo zasadowy). W tym momencie mogłabym postawić kropkę i ogłosić świerk pospolity zwycięzcą, nie trudno przecież zauważyć, że jego hodowla nie sprawia większych trudności, ale pierwsze kłopoty pojawiają się na kolejnym etapie. Picea abies jest coraz rzadziej wybieranym drzewkiem, ze względu na swoje szybko opadające igły. Pozycję świerków broni jednak Picea pungens Engelm, czyli zwyczajnie świerk kłujący. Jest bardziej odporny na zmienne warunki atmosferyczne panujące w pomieszczeniach, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się jego widokiem. Świerk pospolity wyrośnie również na słabych glebach, nie straszne są mu mrozy i susze.

A zwycięzcą zostaje?

Choinka, po prostu. Hodowla każdego z wyżej wymienionych drzew ma swoje plusy i minusy, podobnie jak z torbą, trzeba wybrać tę, która spełnia nasze oczekiwania i możliwości. Kierowanie się jedynie trudnością uprawy danego gatunku podczas świątecznych zakupów nie należy do najbardziej rozsądnych decyzji, ale wiedza ta może urozmaicić wigilijne rozmowy. A kiedy wątpliwości związane z uprawą zyskają znaczną przewagę, można skorzystać z koła ratunkowego w postaci sztucznego drzewka. Być może mniej zjawiskowe, ale zapewniające na pewno mniej sprzątania.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!Cancel reply