Korzeni pochodzenia kukurydzy możemy doszukiwać się w starożytnym Meksyku. Uprawiana była już ok. 7 tys. lat p.n.e. w dolinie Tehuacán. Kontynent amerykański opuściła podczas epoki Wielkich Odkryć Geograficznych. Do Polski trafiła w XVIII wieku z terytorium Rumunii lub Węgier. W 2020 roku była drugim, po pszenicy, najczęściej eksportowanym zbożem na świecie.

Dla Azteków była świętością. Wierzyli oni bowiem, że zostali stworzeni z kukurydzy i swojej krwi. Czcili ją w trzech postaciach – jako boga Centeotla, boginię Xilonen i boginię Chicomecoatl. Aztekowie często korzystali z niej w kuchni, podobnie jak my w dzisiejszych czasach. Spotykamy ją w wielu potrawach i pod różną postacią, co nie powinno dziwić, kukurydza posiada bowiem szereg wartości odżywczych. Swoje zastosowanie znalazła także w przemyśle, gdzie wykorzystywana jest chociażby do produkcji biopaliwa, alkoholu czy krochmalu, ale także w ziołolecznictwie.

Wyodrębniono 4 podgatunki kukurydzy i wiele jej odmian uprawnych. Prawdopodobnie najbardziej znanymi są te o żółtym i białym kolorze nasion, aczkolwiek spotkać można również odmiany o czarnym, niebieskim czy czerwonym kolorze ziaren. Zbiory kukurydzy trwają cały rok – zależnie od miejsca uprawy. W pierwszym i drugim kwartale roku mają miejsce w Ameryce Południowej, Australii, Indiach oraz Afryce (wyjątkiem jest Nigeria, gdzie zbiory przypadają na lipiec, sierpień i wrzesień). W trzecim i czwartym kwartale żniwa kukurydzy mają miejsce w Chinach, Europie, Ameryce Północnej, i ponownie, w Brazylii (pierwsze zbiory trwają od stycznia do lipca, drugie od maja do października). Dwukrotne żniwa kukurydzy mają także miejsce w Indiach. Pierwsze przypadają na porę deszczową, tj. sezon „Kharif”, a drugie na sezon „Rabi”, czyli porę suchą.

W 2023 w Polsce zebrano 9,2 mln ton kukurydzy, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzedzającym. W tym roku przewiduje się jednak spadek i szacuje, że zbiory kukurydzy w Polsce wyniosą 8,6 mln ton. Wśród czołowych producentów, na rynku światowym, wymienia się kolejno: Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylię.

Skomentuj. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii!Cancel reply